Zdrowe i piękne zęby wpływają na poczucie pewności siebie oraz atrakcyjności. Pozwalają też uniknąć częstych wizyt u dentysty i wydawania pieniędzy na zabiegi. Mając śnieżnobiały zgryz, chętniej uśmiechamy się do ludzi i przekazujemy pozytywne emocje. Nie odczuwamy bólu podczas jedzenia twardych warzyw czy orzechów. Nie ma też produktów, z których musimy zrezygnować. Jak dbać o czarujący uśmiech?
Technika mycia zębów
Mimo iż szczotkujemy zęby od maleńkości, nie każdy wie, że na ich zdrowie wpływają nie tylko używana pasta, rodzaj szczoteczki i regularność, ale także metoda mycia. Mało tego, samych metod jest kilka! W zależności od kondycji uzębienia sprawdza się inna. Poznaj je:
1. Metoda obrotowo-wymiatająca zalecana jest osobom cierpiącym na choroby przyzębia. Szczoteczkę ustawia się tu pod kątem 45 stopni i zaokrąglonymi ruchami wymiatającymi przesuwa po dziąsłach i koronach.
2. Metoda okrężna polecana jest dzieciom z uwagi na prostotę. Szczoteczkę przystawia się pod kątem 90 stopni i wykonuje ruchy w pełni okrężne. Uwaga: ta metoda nie sprzyja oczyszczaniu wgłębień na styku zębów.
3. Metoda wibrująca dzieli się trzy rodzaje. W każdej szczoteczkę przykłada się pod kątem 45 stopni. Należy wprowadzić rękę w lekkie wibracje. Metoda jest korzystna dla osób z chorobami dziąseł.
4. Metoda pozioma jest równie łatwa, co okrężna. Wystarczy czyścić zęby ruchami poziomymi. Włosie przykłada się do powierzchni żujących.
5. Metoda pionowa przypomina powyższą, acz tu ruchy są pionowe i wykonywane na powierzchniach językowych zębów.
By oczyścić zęby dokładnie, warto połączyć kilka metod w trakcie jednego mycia.
Czym jest irygacja zębów?
Irygacja zębów polega na przepłukiwaniu przestrzeni międzyzębowych oraz innych trudno dostępnych miejsc wodą wystrzeliwaną pod ciśnieniem. Na zabieg irygacji można się umówić w gabinecie dentystycznym, ale również wykonać go w domu samodzielnie. Służy do tego irygator: stacjonarny lub bezprzewodowy. Przekonaj się, kto powinien rozważyć zakup irygatora.
Urządzenie w wersji bezprzewodowej jest bardzo podobne do szczoteczki elektrycznej. Różni się tym, że na końcu zamiast włosia ma otwór, przez który po włączeniu wystrzeliwuje woda. Należy skierować ją w stronę zębów. Dłuższą irygację zapewnia model stacjonarny, ponieważ ma większy zbiornik na wodę. Jeśli chcesz wykorzystywać urządzenie tylko w domu, wybierz ten drugi rodzaj.
Jakie produkty spożywcze przebarwiają szkliwo?
Są produkty, które przebarwiają zęby na stałe, ale i takie, które zmieniają odcień szkliwa tymczasowo. Jeśli wybierasz się na randkę lub masz rozmowę biznesową, lepiej ich unikaj.
Częste picie kawy i mocnej herbaty czy palenie papierosów na pewno nie sprzyja Twojemu uzębieniu. Buraczki mają sporo witamin i są korzystne dla zdrowia, jednak nie dla bieli zębów. Uśmiech może stracić połysk po curry, czerwonej papryce i innych żółtawych przyprawach. Lepiej nie uśmiechać się zbyt szeroko także po owocach jagodowych, granatach, winogronach. Na uroczystej kolacji uważaj z piciem wina – zęby stają się niebieskawe.
Co robić, gdy jesteś poza domem i nie masz dostępu do szczoteczki ani irygatora? Poratuj się gumą do zębów, która pomoże zebrać nieco barwnika ze szkliwa. Na pestki jagód czy inne resztki produktów spożywczych zaś pomoże nić dentystyczna lub wykałaczki. Nie zajmują wiele miejsca, warto więc nosić je w torebce czy plecaku zawsze.