Zaćma

Zaćma to obecnie jedna z najczęstszych przyczyn utraty wzroku. Dlatego objawów świadczących o jej wystąpieniu nie należy bagatelizować. Choć wiele osób uważa, że istnieją skuteczne i sprawdzone domowe metody leczenia zaćmy, to jednak sprawa wygląda mniej optymistycznie. Za najskuteczniejsze – a często jedyne dostępne rozwiązanie – uważa się ingerencję chirurgiczną w obręb soczewki, wycięcie jej fragmentu oraz zastąpienie soczewką nową, syntetyczna. Poniżej rozwijamy temat zaćmy, przedstawiamy jej najczęstsze symptomy, przyczyny wystąpienia oraz wywoływane dolegliwości. Udzielamy także porad związanych z diagnozą i leczeniem zaćmy. 

Zaćma – czyli zmętnienie soczewki 

Zaćma, nazywana dawniej kataraktą, to choroba dotykająca soczewki oka. W jej trakcie dochodzi do zmętnienia przezroczystej soczewki, co utrudnia docieranie do wnętrza fal świetlnych. Ma to bezpośredni wpływ na ostrość i szczegółowość widzenia, a także na inne parametry działania narządu wzroku. Najczęściej, pierwsze objawy zaćmy dają o sobie znać właśnie w obszarze działania tego zmysłu. Jeśli widziany przez Ciebie obraz staje się coraz mniej wyraźny, a stosowanie kolejnych par okularów i soczewek nie poprawia tego stanu – może to właśnie świadczyć o wystąpieniu zaćmy. 

Ponadto, sposób odbierania barw i ich tonacji również może świadczyć o wystąpieniu zaćmy. Jeśli kolory wydają się ciemniejsze niż dotychczas, może to oznaczać, że do wnętrza oka dostaje się mniejsza porcja oświetlenia. Często, zaburzone odcienie kolorystyczne idą w parze z niemożnością rozpoznawania szczegółów widocznych obiektów. 

Na zaawansowanym etapie rozwoju zaćmy, oko przestaje wychwytywać obraz, jeśli w otoczeniu nie znajduje się wystarczająca ilość światła. Szczególnie po zmroku, w czasie przebywania w przyciemnionym pomieszczeniu, zmętniała soczewka może nie poradzić sobie z wychwytywaniem światła. Tym samym, osoby dotknięte zaawansowaną zaćmą, mogą po prostu nie widzieć po zmroku. 

Chirurgiczne leczenie zaćmy 

Zaćma występuje najczęściej po sześćdziesiątym roku życia. Dlatego narażeni na jej wystąpienie są przede wszystkim seniorzy. Zdecydowanie rzadziej chorują młodzi pacjenci, w których przypadku zaćma rozwija się na skutek doznanych urazów oka lub innych, przewlekłych chorób.

W przypadku wystąpienia zaćmy nie ma możliwości zastosowania leczenia farmakologicznego. Jedynym rozwiązaniem jest zabieg chirurgiczny, polegający na wycięciu z gałki ocznej zmętaniego fragmentu. Na jego miejsce, wszczepia się soczewkę syntetyczną. Decyzję o kwalifikacji do zabiegu podejmuje lekarz, kierując się zarówno stanem rozwoju choroby jak i oceną możliwości jej rozwoju. 

Zabieg usunięcia zaćmy jest stosunkowo prosty (i regularnie wykonywany). Leczenie zaćmy Warszawa, Łódź lub Wrocław to często wybierany przez pacjentów kierunek. Istnieją jednak sytuacje, w których zaćmy nie można leczyć operacyjnie. Jeśli u pacjenta doszło do odwarstwienia siatkówki, które groziłoby znaczą progresją na skutek ingerencji w strukturę gałki ocznej, wówczas zabieg nie jest zalecany. Również pacjenci cukrzycowy (oraz cierpiący na inne schorzenia metaboliczne) nie powinni być kwalifikowani do udziału w zabiegu. 

Warto także wymienić osoby w ogólnie złym stanie zdrowia, pacjentów cierpiących na intensywne stany zapalne, padaczkę, z opornymi chorobami skóry, jaskrą oraz patologicznymi zmianami w obrębie dna oka. Do zabiegu nie kwalifikują się także kobiety w ciąży oraz młode matki w okresie karmienia piersią.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ