Nerwica serca

Nerwica serca to odmiana nerwicy lękowej, czyli jednej z najpowszechniej i najczęściej występujących w naszym społeczeństwie zaburzeń zdrowia psychicznego. Jej podstawowe objawy koncentrują się na sercu oraz układzie sercowo-naczyniowym. Ponadto nerwica serca może wykazywać pozostałe symptomy stosunkowo podobne do klasycznych objawów nerwicy lękowej. Poniżej przybliżamy ten temat, skupiając się na objawach, sposobie diagnozy oraz leczeniu nerwicy sercowej. 

Nerwica serca i jej diagnozowanie 

Nerwica serca jest typem nerwicy wegetatywnej. Jej przyczyny nie tkwią w sposobie działania układu ani jego kondycji fizjologicznej, lecz w obszarze życia psychicznego. Pomimo faktu, że nerwica serca wiąże się z dolegliwościami fizycznymi (takimi jak ból w klatce piersiowej) to jednak ich przyczyny mają odmienną naturę. Do pełnego zdiagnozowania nerwicy serca konieczna jest wizyta u kardiologa oraz poddanie się szeregowi specjalistycznych badań diagnostycznych. Tylko w ten sposób można ustalić, czy za dolegliwościami układu stoi właśnie nerwica. 

Nerwica serca jest najczęściej diagnozowana u osób młodych, o podwyższonym typie wrażliwości oraz rozbudowanym życiu wewnętrznym. Również osoby nie radzące sobie w sytuacjach stresujących stanowią grupę szczególnie narażoną na wystąpienie nerwicy serca. Często nerwica serca diagnozowana jest po wcześniejszym stwierdzeniu nerwicy lękowej. Specjalistycznej pomocy warto szukać tu: psychiatra Bydgoszcz.

Przyczyny wystąpienia nerwicy serca 

Najczęściej przypadłość ta jest spowodowana przesadną reakcją mięśnia sercowego na różnego typu bodźce. Mięśnie są wrażliwe na odczuwanie stresu, co w połączeniu z przeciążonym układem nerwowym może skutkować nadmierną podażą impulsów oraz zaburzoną gospodarką hormonalną. W rezultacie praca serca może ulec różnego typu zaburzeniom. Szczególnie niebezpieczne jest nadmierne oddziaływanie hormonów takich jak adrenalina, noradrenalina, kortyzol. Ponadto nerwica serca może zostać wyzwolona przez jednorazowe intensywne przeżycie, skutkujące silnym wstrząsem psychicznym. Może być to śmierć bliskiej osoby lub udział w wypadku. 

Typowe objawy nerwicy serca 

Do symptomów nerwicy serca należy dwie grupy objawów. Pierwsze dotyczą działania układu sercowo-krążeniowego. Są to: przyspieszony puls (także galopujący), ból w obrębie klatki piersiowej, uczucia kłucia w sercu, arytmia, drżenie serca i jego kołatanie. Do pozostałych objawów należą: duszność, problemy z nabraniem powietrza, zawroty głowy, potliwość, uderzenia gorąca, mdłości, wymioty, uczucie drętwienia i/lub mrowienia rąk, poczucie niepokoju, lęku, osłabienie fizyczne. 

Leczenie nerwicy serca 

Leczenie nerwicy serca wygląda odmiennie u poszczególnych pacjentów. W przypadku łagodnego przebiegu zaleca się przede wszystkim zmianę trybu życia, ograniczenie stresu, unikanie przemęczania się oraz aktywny wysiłek. Kluczowe znaczenie mają zdrowa dieta, regularny sen oraz aktywność fizyczna.

W poważniejszych przypadkach stosuje się także farmakoterapię – środki uspokajające, przeciwdepresyjne oraz ułatwiające zasypianie. Zalecana jest również psychoterapia, skoncentrowana przede wszystkim na wypracowaniu skutecznych rozwiązań w walce ze stresem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ