Suplementy po treningu

Suplementy dedykowane dla sportowców i osób aktywnych fizycznie są coraz popularniejsze. Do niedawna jeszcze sięgaliśmy przede wszystkim po suplementy białkowe oraz podstawowe formy kreatyny (monohydrat). Obecnie dostępne są także preparaty dedykowane do stosowania poza treningiem, przed jego rozpoczęciem oraz po zakończeniu, których oddziaływanie może wspomóc Twoje dotychczasowe nawyki. Poniżej skupiamy się na grupie suplementów nazywanych po-treningowymi, których główną funkcją będzie regeneracja organizmu.

Regeneracja po treningu – czy taka ważna? 

Każdy wysiłek fizyczny wiąże się z podniesionym zapotrzebowaniem na energię. W tym celu poszczególne układy organizmu intensyfikują swoje działanie. Mięśnie szkieletowe, układ krążenia, układ oddechowy zaczynają pracować z większą niż zwykle intensywnością. W rezultacie, po zakończeniu treningu organizm może potrzebować dodatkowych składników odżywczych, które pomogą wrócić do właściwego stanu. 

Najważniejsze jest oczywiście odbudowa tkanek mięśniowych, których włókna ulegają w trakcie wysiłku rozerwaniu. Zaleca się, by korzystać z po-treningówek szczególnie w okresie wzmożonej aktywności, gdy przygotowujesz się do uczestnictwa w zawodach. Także osoby uprawiające sport codziennie lub wykonujące po kilka treningów w ciągu dnia, powinny stosować suplementy na regenerację. 

Najbardziej skuteczne jest stosowanie suplementów w połączeniu z dietą dedykowaną dla osób aktywnych. Oprócz węglowodanów, które stanowią główne źródło energii na co dzień, istotne jest przyswajanie odpowiedniej porcji białka oraz zdrowych tłuszczy. 

Jakie suplementy na regenerację wybrać? 

W pierwszej kolejności warto rozważyć wybór odżywek węglowodanowych i białkowych, a także preparatów łączących obie grupy substancji. Ich zadaniem jest uzupełnić makroskładniki organizmu w sposób szybki i sprawny. Zdecydowaną zaletą tego typu po-treningówek jest ich skoncentrowane działanie, wysokie stężenie składników odżywczych oraz duża zawartość energetyczna. 

Suplementy witaminowe i mineralne to również świetny sposób, by wspomóc regenerację. Niezbędne jest uzupełnienie organizmu w witaminy (głównie B6), magnez, sód, potas oraz wapń. Odpowiadają one za rozmaite funkcje organizmu – przewodnictwo układu nerwowego, skurcze mięśni. Ich niedobory mogą powodować nieprawidłowe działanie układu nerwowego, powodować skurcze oraz obniżać wydolność. 

Preparaty z aminokwasami to również dobry pomysł. Przy ich użyciu regeneracja organizmu będzie przebiegała szybciej, a tkanki mięśniowe będą silniejsze i wytrzymalsze. Kluczowe są pod tym względem glutamina, arginina, kreatyna, beta-alanina. Aminokwasy pełnią ważną rolę w budowie tkanek mięśniowych i stanowią podstawę ich włókien. 

Suplementy na układ nerwowy – czyli adaptogeny – to kolejna grupa produktów wartych spożywania po treningu. Pomagają rozładować stres związany z codziennym funkcjonowaniem oraz pomagają w powrocie do prawidłowego stanu po zakończeniu wysiłku. 

Oprócz wymienionych powyżej, wśród popularnych suplementów po treningu znajdują się Ashwagandha, olej rybi odżywki typu carbo. Te ostatnie to precyzyjnie dobrane mieszanki składników o różnym tempie uwalniania, które pomogą poprawić tempo regeneracji jak również efektywność treningów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ