Zanim na rynku pojawili się Remigiusz Mróz i Katarzyna Bonda, Polacy zaczytywali się w powieściach Joanny Chmielewskiej. Do dziś są one jednym z pierwszych wyborów fanów kryminałów. Oryginalny styl literacki, jakim posługiwała się Joanna Chmielewska – książki autora zaliczane są do literatury kryminalno-komediowej – przyniósł jej popularność także poza granicami kraju.
Droga do sukcesu Joanny Chmielewskiej
Swojego męża poznała już w czasach szkoły średniej, a na kierunek studiów wybrała architekturę. Udało jej się znaleźć pracę w zawodzie, a swoje doświadczenia z tego okresu często wykorzystywała, tworząc fabułę kolejnych powieści. Pojawiały się w nich również postacie, które osobiście poznała Joanna Chmielewska – książki autora obfitują w bohaterów, których pierwowzorem byli jej przyjaciele i nauczyciele. Dużą sławą cieszy się opowieść zaczerpnięta z autobiografii autorki, wedle której do napisania pierwszej powieści zainspirowała ją nieodwzajemniona miłość.
Początkowo pisała do czasopism, między innymi na tematy związane z jej wykształceniem. W końcu przyszedł jednak czas na wydanie pierwszej powieści Joanny Chmielewskiej – książki autora ukazują się na rynku od roku 1964, a ich nakład liczony jest w milionach egzemplarzy nie tylko w Polsce, ale także w krajach Europy Wschodniej. Po kilku latach od wydania debiutu pt.: “Klin” kobieta porzuciła karierę architekta, zajmując się wyłącznie pisaniem.
Joanna Chmielewska – książki autora, które bawią i fascynują
Większość powieści polskiej pisarki to komedie detektywistyczne. Odzwierciedlał się w nich charakter Joanny Chmielewskiej – książki autora niejednokrotnie bazowały na jej osobistych przygodach. Inspiracją do napisania “Klina” stała się nieodwzajemniona miłość, jednak to nie koniec tej historii. Autorka przeprowadziła bowiem z koleżankami drobne śledztwo, by dowiedzieć się więcej o mężczyźnie, który ją odrzucił. W połączeniu z serią dziwnych telefonów, które otrzymała, był to wymarzony materiał na kryminał. Znamienny jest także fakt, że Joanna to imię, które powraca w większości książek Chmielewskiej.
Fabuła powieści polskiej pisarki często jest zbliżona do schematu, który w swojej twórczości stosowała Agatha Christie. Niebanalne poczucie humoru Joanny Chmielewskiej nadaje jednak jej książkom oryginalność, która uwydatnia się nawet w tytułach jej dzieł: “Krokodyl z Kraju Karoliny”, “Całe zdanie nieboszczyka”, “Romans wszechczasów”, “Dzikie białko”, “Dwie głowy i jedna noga” czy “Książka poniekąd kucharska” to tylko niektóre z nich. Warto rozejrzeć się za tymi powieściami w Skupszopie; znajdziesz w nim wiele powieści sensacyjnych. Jeśli staniesz się fanem twórczości Joanny Chmielewskiej, sprawdź także liczne ekranizacje jej dzieł.