Uciążliwy hałas wpływa niekorzystnie na ludzkie zdrowie. Roboty drogowe za oknem potrafią zakłócić nam pracę i wypoczynek, a chrapanie partnera lub sąsiedzka impreza pozbawiają nas snu. Dobrze dobrane zatyczki do uszu pomogą nam w odcięciu się od źródła hałasu i skutecznym wyciszeniu. Szczególnie podczas podróży warto zabrać ze sobą kilka sztuk stoperów, na wypadek, gdybyśmy musieli nocować w mało komfortowych warunkach.

Istnieje kilka rodzajów ochronników słuchu, od słuchawek po różnego rodzaju korki. Często stosuje się piankowe stopery do uszu. Są ta nieduże, miękkie i elastyczne wałki, które po wprowadzeniu do ucha tłumią zbyt głośne dźwięki. Aby mogły one właściwie odgrywać swoją rolę, należy je prawidłowo założyć przed użyciem.

Walec z pianki rolujemy między palcami, aż do uzyskania cienkiego wałka. Tak przygotowaną zatyczkę delikatnie wsuwamy do kanału usznego. Pamiętajmy, aby nie wtykać jej zbyt głęboko, aby nie spowodować dyskomfortu, ani nie doprowadzić do urazu błony bębenkowej. Końcówka stopera powinna wystawać na zewnątrz. Ten sam proces powtarzamy z drugą zatyczką. Po chwili piankowe korki do uszu rozprężą się, dopasowując się kształtem do wnętrza ucha.

Zwróćmy uwagę, aby piankowe stopery po użyciu wyjmować z uszu powoli i delikatnie, gdyż zbyt szybkie ich usunięcie bywa bolesne i może prowadzić do uszkodzeń ucha, wywołanych podciśnieniem wytworzonym w kanale usznym. Zatyczki te zaleca się do jednorazowego stosowania. Pojedynczą parę możemy wykorzystać kilkukrotnie w razie potrzeby. Pamiętajmy jednak, że pianka brudzi się i chętnie mnożą się w niej bakterie, które wprowadzone do ucha potrafią spowodować poważną infekcję.

Piankowe korki do uszu przed wykorzystaniem możemy długo przechowywać w suchym miejscu. Jeśli wałki ulegną zawilgoceniu, stracą elastyczność i staną się bezużyteczne. Poprawnie założone stopery wyciszają hałas o około 20-30 decybeli. Warto wiedzieć, że zbyt częste i długotrwałe stosowanie tego typu ochronników słuchu skutkuje nadwrażliwością na dźwięki, nasilając problem i prowadząc do powstania błędnego koła.

serce.info.pl

[Głosów:198    Średnia:2.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ