Abraham Maslow opracował piramidę potrzeb, według której potrzeby estetyczne ludzi są na samym szczycie. Zatem są ostatnimi w hierarchii potrzebami, które ludzie zaspokajają. Kiedy jednak popatrzymy na popyt usług kosmetycznych w dzisiejszych czasach to można śmiało stwierdzić, że piramida potrzeb ulega zmianom. Ludzie uważają, ze warto jest inwestować w swój wygląd zewnętrzny a co za tym idzie zdrowie i dobre samopoczucie.

W ostatnich latach nawet przedstawiciele płci męskiej zaczęli korzystać z usług kosmetycznych. Podstawowe kosmetyki do pielęgnacji to już także norma w męskiej szafce. Jest to prawidłowe zjawisko, gdyż ciało (niezależnie jakiej płci) wymaga odpowiedniej pielęgnacji do dobrego funkcjonowania. Na ciągle rosnący popyt usług kosmetycznych mają wpływ media, które promują ideały piękna. Mają one trochę ułatwione zadanie, ponieważ aż 80% informacji, które odbieramy dociera do nas za pośrednictwem wzroku. Wszystkim podobają się wysportowane, wypielęgnowane, zadbane ciała, dlatego każdy dąży do takiego ideału piękna wykreowanego przez media. Ma to swoje negatywne strony, ponieważ w sytuacji kiedy nie udaje się komuś uzyskać oczekiwanego wyglądu, może ucierpieć na tym psychika. Człowiek może popaść w kompleksy. A to wszystko dlatego, że wyidealizowany obraz, który przekazują nam media powoduje, że patrzymy na siebie (i na innych ludzi) krytycznym okiem, obniżając przy tym nieświadomie swoją samoocenę. Ludzie zdają sobie sprawę, że obraz wykreowany przez media jest zakłamany aczkolwiek w dalszym ciągu próbują mu dorównać. I to jest właśnie przyczyna tego, że ludzie coraz bardziej dbają o swój wygląd i nie zmieni się to w najbliższym czasie. A nawet wręcz przeciwnie popyt na usługi kosmetyczne wzrośnie. Ma to związek z tym, że zasypujące nas obrazy piękna są wszędzie a ludzie są tak skonstruowani, że chcąc czy nie chcąc porównują się do innych ludzi.

Zatem trzeba zachować zdrowy rozsądek przy korzystaniu z rożnych rodzajów zabiegów, ponieważ jeśli ma to na celu delikatne skorygowanie niedoskonałości bądź poprawienie stanu zdrowia to należy skorzystać z usług fachowców wykwalifikowanych w branży kosmetycznej. Natomiast jeśli coś znacznie wykracza poza to, co stworzyła natura to trzeba się zastanowić czy nasze działania idą w dobrą stronę, ponieważ natura się nie myli, człowiek zaś tak. Jednak w nieprzesadzonym korygowaniu naturalnego wyglądu nie ma nic złego i trzeba dbać o siebie dla siebie! Dobrą puentą na koniec będą słowa Coco Chanel: Nie ma kobiet brzydkich, są tylko zaniedbane.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ