Pedicure

W jaki sposób pielęgnować stopy, by były piękne przez cały rok? Odparzenia, odciski, pękające pięty – to częste dolegliwości stóp, które zwykle wynikają z niewłaściwej pielęgnacji, a czasem też zaniedbań higienicznych. Dlatego jeśli marzą ci się wypielęgnowane stopy i chcesz, by dobrze wyglądały przez cały rok, warto regularnie robić solidny pedicure. Domowy pedicure zacznij od zadbania o skórę stóp. Żeby zmiękczyć naskórek, mocz nogi w ciepłej wodzie z mydłem lub z dodatkiem specjalnej soli przez ok. 15 minut. Dodaj kilka kropli olejku lawendowego, który pozwoli stopom odpocząć. Po wytarciu nóg usuń zgrubiały naskórek tarką lub pilnikiem. Co 2-3 tygodnie rób peeling drobnoziarnisty. Pomoże w pozbywaniu się zgrubień i sprawi, że skóra będzie lepiej oddychać. Po starciu naskórka stopy opłucz i starannie osusz, zwłaszcza przestrzenie między palcami. Regularnie nakładaj krem natłuszczający, który zatrzyma wilgoć w skórze. W lecie używaj kremu nawilżającego lub tylko lekko natłuszczającego, a do kąpieli stóp dodawaj olejku miętowego lub preparatów chłodzących. Na stopy bardzo przesuszone nałóż grubą warstwę kremu, maseczkę nawilżającą do stóp lub papkę z siemienia lnianego. Potem owiń je folią, włóż bawełniane skarpetki i odczekajmy przynajmniej godzinę.

Pedicure

PedicureJest to zabieg pielęgnujący który obejmuje ocenę stanu paznokci, skóry stóp, oraz zmian skórnych. Na optymalny zabieg pedicure składają się następujące czynniki: diagnostyka, oczyszczanie oraz pielęgnacja skóry, wyprofilowanie paznokci, masaż oraz ich kąpiel.

Rozróżniamy następujące rodzaje pedicuru:

– Pedicure kosmetyczny

– Pedicure biologiczny

– Pedicure leczniczy

Początkowo pedicure ograniczał się do wycinania skórek i piłowania paznokci, z biegiem lat technika ta rozwinęła się do tego stopnia, że dziś jest to cała ceremonia która łączy w sobie kąpiel stóp, luksusowy masaż oraz pielęgnacje. Do niedawna pedicurzyści nie robili specjalizacji, dziś oprócz pedicuru tradycyjnego możemy zamówić pedicure leczniczy – dzięki któremu pozbędziemy się nagniotków czy też wrastających paznokci oraz pedicure biologiczny polegający na mniejszym stopniu ingerencji w naturalny stan paznokci. wiele ośrodków zajmuję się również rozwijaniem tradycyjnego pedicuru wprowadzając do swych usług masaże czy tatuaże henną.

Pedicure – pielęgnacja paznokci u stóp

1. Paznokcie obcinaj prosto, tak żeby uzyskały kształt łopatki, pamiętaj o piłowaniu boków, ale nie zaokrąglaj ich. Dzięki temu unikniesz wrastania się paznokci. Używaj do tego specjalnego obcinacza. Nierówności wygładzaj pilnikiem tekturowym, nigdy metalowym (tworzą się po nim zadziory).

2. Skórki odsuwaj po każdej kąpieli (np. drewnianą szpatułką, ręcznikiem czy paznokciem). Lepiej ich nie wycinać, bo zaczną szybko odrastać, staną się też grube i twarde. Wtedy wycinanie ich będzie konieczne – wymaga ono jednak wprawnej ręki, trzeba więc będzie chodzić z tym do pedikiurzystki.

3. Maluj paznokcie zawsze przed wtarciem kremu. Na tłustej powierzchni lakier nie utrzyma się długo. Pod emalię nakładaj specjalną bazę. Dzięki niej płytka nie przebarwi się na żółto, nawet po użyciu lakieru w ciemnym kolorze.

Szybki pedicure krok po kroku

1. Zmyj dokładnie stary lakier.

2. Wymocz stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła, soli leczniczej lub olejków (15-20 minut). Wytrzyj stopy ręcznikiem.

3. Delikatnie zetrzyj tarką zrogowaciały naskórek. Najpierw z podeszew, potem z palców. Zrób szybki peeling i opłucz stopy.

4. Dokładnie osusz skórę. Przestrzenie między palcami starannie wytrzyj chusteczką higieniczną.

5. Obetnij paznokcie na prosto. Wygładzasz je pilnikiem.

6. Drewnianą szpatułką odsuń skórki i delikatnie wydłub martwy naskórek ze szczelin dookoła paznokci.

7. Malowanie paznokci ułatwi specjalny separator, który wkłada się między palce. Najpierw nałóż bazę, potem dwie warstwy lakieru. Na koniec pokryj paznokcie utwardzaczem, który zapobiegnie szybkiemu odpryskiwaniu emalii.

8. Odczekaj kilka minut i wsmaruj krem natłuszczający. Możesz użyć dezodorantu do stóp lub do butów

Warto wiedzieć, że paznokcie u nóg rosną znacznie wolniej niż te u rąk. Wytworzenie się na palcach stóp nowej płytki – od nasady aż po białą końcówkę – zajmuje osiem miesięcy, podczas gdy ten sam proces u dłoni przebiega w ciągu zaledwie dwóch miesięcy.

Pedicure – co zrobić z wrastającym paznokciem?

O wrastającym paznokciu mówimy, gdy boczna krawędź paznokcia palucha wbija się w skórę i powoduje silny ból, ponieważ naskórek jest tam bardzo unerwiony. Powstaje obrzęk i zaczerwienienie, zbiera się ropa. Problem bywa dziedziczny. Wtedy paznokieć zawija się już przy macierzy (miejsce, z którego wyrasta) i zaradzić temu może tylko chirurg. Inne przyczyny wrastania paznokci to ciasne obuwie (zwłaszcza ze szpicami) lub niewłaściwie wykonywany pedicure (obcinanie płytki po bokach). Wówczas pomoże wizyta w gabinecie kosmetycznym lub u podologa.

Skąd bierze się zrogowaciały naskórek na stopach?

Rajstopy, skarpety, ocieplane buty nie służą stopom. Zwłaszcza, jeśli nie zostały wykonane w całości z naturalnych surowców. Syntetyki wyciągają ze skóry wilgoć albo powodują, że stopy nadmiernie się pocą. Na stopach jest mnóstwo gruczołów potowych i ani jednego łojowego. Skóra nie nawilża się więc w naturalny sposób i stąd gruba warstwa zrogowaciałego naskórka. Przesuszony naskórek pięt ma skłonności do pękania. Natomiast między palcami potliwych stóp mogą pojawić się zmiany grzybicze. Problemom, z którymi trzeba będzie pójść do lekarza, zapobiegnie regularna i właściwa pielęgnacja.

Jak pozbyć się zrogowaciałego naskórka?

1. Do ścierania naskórka nie powinno się używać pumeksu. Nie da się go dokładnie umyć, dlatego staje się siedliskiem grzybów i bakterii, a do tego po kilkakrotnym użyciu zaczyna nieładnie pachnieć. Należy zastąpić go tarką, którą po każdorazowym zabiegu trzeba umyć wodą z mydłem.

2. Jeśli na twoich stopach wytworzyła się bardzo gruba warstwa zrogowaciałego naskórka lub po prostu nie masz cierpliwości do samodzielnego ścierania skóry tarką, możesz wybrać się do salonu kosmetycznego na tzw. frezowanie. Przy pomocy urządzenia wyposażonego w ścierające nakładki zgrubiała warstwa zostanie zeszlifowana. W porównaniu z domowymi zabiegami frezowanie jest bardzo skuteczne – efekt utrzymuje się przez miesiąc.

3. Pamiętaj również o regularnym nawilżaniu stóp. Smaruj skórę stóp po każdej kąpieli, a raz w tygodniu wsmaruj tłustą maskę lub krem i załóż na noc bawełniane skarpetki.

Pedicure – co zrobić, gdy stopy się pocą?

1. Mocz stopy w wodzie z dodatkiem naparu z lawendy, rozmarynu, tymianku lub kory dębu.

2. Myj i mocz stopy w letniej wodzie, bo ciepła pobudza gruczoły potowe.

3. Po umyciu nakładaj lekki krem o działaniu przeciwgrzybiczym.

4. Stosuj żele ochładzające.

5. Używaj zasypek i dezodorantów do stóp i obuwia.

6. Nie noś skarpetek i butów z tworzyw sztucznych.

Pedicure – nagniotki, odparzenia, pękające pięty

Nagniotek, czyli zgrubienie z rdzeniem, który wygląda jak czarny punkcik. Powstaje na skutek dużego ucisku spowodowanego ciasnymi butami czy wysokimi obcasami. Przed usunięciem odciski trzeba rozmiękczyć specjalnymi maściami, kroplami czy plastrami (dostępne w aptekach). Nie odnowi się tylko nagniotek usunięty razem z rdzeniem. Przyczynami odparzeń (otarć i bąbli) są niewygodne buty, przegrzanie stóp. Otarcia trzeba zdezynfekować i zabezpieczyć plastrem z opatrunkiem. Na bąble jest specjalny plaster, który je osuszy i wygoi skórę. Pęcherzy nie przekłuwamy – grozi to zakażeniem. Prawdziwym utrapieniem są też pękające pięty. Pęknięcia tworzą się na skutek zmian hormonalnych, otyłości czy ubogiej w witaminy diety. By je wygoić należy łykać witaminę A+E, smarować pięty maścią z witaminą A i preparatami gojącymi pęknięcia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ