Nadmierna potliwość stóp to dla wielu osób wstydliwy problem. Jest to częsta dolegliwość, którą z którą można walczyć domowymi sposobami albo z pomocą specjalisty – podologa. Co zrobić, aby stopy się mniej pociły?

Dlaczego stopy się pocą?

Wydzielanie potu jest zjawiskiem naturalnym służącym do termoregulacji organizmu. Na naszym ciele są obszary z większą ilością gruczołów potowych i z mniejszą. Na stopach i dłoniach znajduje się ich bardzo dużo. Z tego powodu te miejsca są narażone na nadmierne pocenie. Nadmierna potliwość stóp może być spowodowana wieloma czynnikami. Często spowodowane jest to stresem i nerwami. Powodem nadmiernej potliwości mogą być problemy hormonalne (szczególnie w okresie dojrzewania i przekwitania) oraz choroby takie jak cukrzyca czy nadczynność tarczycy. Czynnikiem wzmagającym proces pocenia jest też nieodpowiednia, niezdrowa dieta. Używki, duża ilość wypijanej mocnej kawy i herbaty oraz ostre przyprawy mogą sprzyjać nadmiernemu poceniu. Ostatnim powodem nadmiernej potliwości stóp jest złe obuwie. Każdy, a zwłaszcza osoby z takim problemem, powinien nosić bawełniane skarpetki (a nie z tworzyw sztucznych, gdzie skóra nie „oddycha”) oraz skórzane buty lub inne przepuszczające powietrze.

Domowe sposoby na nadpotliwość stóp

W walce z nadmierną potliwością, na początek można spróbować domowych sposobów. Bardzo ważna jest codzienna higiena pielęgnacja stóp. Po umyciu i dokładnym osuszeniu stóp poleca się zastosowanie dezodorantu lub innego preparatu przeznaczonego do tego celu. Istotną rolę odgrywa także dieta, którą można wzbogacić wzbogacić w zioła takie jak szałwia, pokrzywa, skrzyp polny i melisa.

Botoks  – lek na nadmierną potliwość

Botoks, na ogół kojarzy nam się z redukcją zmarszczek na twarzy. To jest jego najczęstsze zastosowanie, jednak ma również inne. Zabieg botoksu (wstrzyknięcia toksyny botulinowej) można przeprowadzić w celu zmniejszenia pocenia się. Wstrzykując botulinę blokuje się nerwy, które współpracują z gruczołami potowymi. W ten sposób można zablokować pocenie na okres 6-12 miesięcy. Po tym czasie, botoks przestaje działać i powraca proces pocenia. Dobrą wiadomością jest to, że zabieg można przeprowadzać wielokrotnie.

Przy nadpotliwości stóp bardzo ważna jest profilaktyka przeciwgrzybicza wrocław stóp,  ponieważ przy zapoconych nogach problem może się nasilać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ