Z pojęciem stopy cukrzycowej spotkał się każdy. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z konsekwencji, do których może doprowadzić zaniedbana i nieleczona stopa cukrzycowa. O stopy powinniśmy dbać wszysc,y ale diabetycy muszą to robić nadzwyczaj starannie.

Czym jest stopa cukrzycowa?

Stopa cukrzycowa to schorzenie stóp dotykające osoby chore na cukrzycę. Jest ono spowodowane niedokrwieniem i złym krążeniem krwi. Przy długotrwale podwyższonym poziomie cukru we krwi i zaniedbaniu leczenia, dochodzi do zmian w naczyniach krwionośnych i chorób układu krążenia (choroba wieńcowa, niedokrwienna, zespół stopy cukrzycowej). Skutkiem tego są trudno gojące się rany na stopach, owrzodzenia czy zmniejszone odczuwanie bólu.

Jak poznać stopę cukrzycową?

Cukrzycy, którzy wiedzą o swojej chorobie, są świadomi możliwości wystąpienia zespołu stopy cukrzycowej i zazwyczaj przykładają dużą rolę do odpowiedniej pielęgnacji stóp. Ludzie, u których nie została zdiagnozowana cukrzyca, często dowiadują się o niej po pojawiających się problemach ze stopami. Do objawów stopy cukrzycowej należy: zaburzone odczuwanie bólu i temperatury, ból i drętwienie stóp, skurcze mięśni, wysuszona i łuszcząca się skóra, łatwo pojawiające się pęknięcia na skórze, trudno gojące się rany, owrzodzenia oraz zniekształcenia kości  stopy.

Leczenie stopy cukrzycowej

Jeśli chodzi o leczenie stopy cukrzycowej to najważniejsze jest utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi i jego kontrolowanie. Diabetycy muszą się zdrowo odżywiać, jeść regularnie, ograniczyć spożywanie produktów wysokokalorycznych i zastąpić je produktami o niskim indeksie glikemicznym. Cukrzycy muszą bardzo ostrożnie wykonywać pedicure, uważać, aby nie zrobić ran na stopie i nie obciąć zbyt krótko paznokci, ponieważ mogą później wrastać. Jeśli pojawi się jakikolwiek problem z odciskami, modzelami czy wrastającymi paznokciami należy niezwłocznie udać się do specjalisty- podologa. Podolog wrocław w swojej pracy często ma do czynienia ze stopą cukrzycową i posiada odpowiednie doświadczenie oraz wiedzę w leczeniu tego typu schorzeń.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ