nadmierna potliwość - jakie są jej przyczyny?

Nadmierna potliwość jest to bardzo uporczywy i wstydliwy problem, z którym zmaga się wiele osób. Polega na wydzielaniu większej ilości potu przez gruczoły potowe, niż jest potrzebne do termoregulacji organizmu.

Osoby, które zmagają się z nadmierną potliwością, pocą się znacznie częściej niż przeciętny człowiek. Jest to problem, który w wielu przypadkach utrudnia codzienne funkcjonowanie. Nadmierna potliwość może dotyczyć tylko jednej strefy ciała, jak i kilku jednocześnie. Najczęściej problem dotyczy pach, dłoni i stóp.

Przyczyny nadmiernej potliwości

Jeżeli chodzi o przyczyny nadmiernej potliwości, to możemy podzielić je na dwa rodzaje. Pierwszy rodzaj to, pocenie genetyczne, drugie to wtórne. Nadmierna potliwość wtórna powstaje w wyniku pewnych chorób, zaburzeń metabolicznych, stresu oraz w wyniku przyjmowania pewnych leków.

Przyczyną nadmiernej potliwości jest głównie nadaktywność gruczołów potowych. Pracę gruczołów potowych, z kolei reguluje układ hormonalny i nerwowy. Czasami odnalezienie przyczyny takiego stanu jest niemożliwe. Ale zawsze jest lepiej udać się do lekarza i wykonać kilka badań, żeby upewnić się, że wszystko w porządku.

Przeczytaj też: http://www.kobiecymokiem.pl/depilacja-laserowa-kto-moze-ja-wykonac/

Choroby, które mogą wywołać nadmierną potliwość to: nadczynność tarczycy, cukrzyca, nadczynność przysadki, otyłość oraz choroby endokrynologiczne.

Badania podstawowe, które należy wykonać w przypadku nadmiernej potliwości to: funkcje tarczycy, poziom kwasu moczowego w surowicy krwi, glukoza na czczo i katecholaminy w moczu.

Leczenie nadmiernej potliwości

Nadmierna potliwość jest problemem, który zwykle obniża jakość życia. W obecnych czasach nie ma jednej, skutecznej metody, dzięki której pozbędziemy się nadmiernej potliwości. Najczęściej wykonywanymi zabiegami, które ograniczają pocenie, to:

  • jonoforeza – polega na użyciu prądu elektrycznego i wody. W wyniku procesu zachodzącego podczas zabiegu, zaburzana i zmniejszana jest aktywność gruczołów potowych, przez co produkują one mniejsze ilości potu.
  • toksyna botulinowa – czyli ostrzykiwanie miejsc nadmiernej potliwości botoksem. Gruczoły potowe, są paraliżowane, dzięki temu produkcja potu jest ograniczona do minimum. Jest to skuteczny zabieg, jednak bardzo bolesny. Zwykle przynosi efekty na określony czas ( około 1 rok). Po tym okresie, należy powtórzyć zabieg.

Choć dostępne są różne metody, które ograniczają nadpotliwość, to często zabieg trzeba wciąż powtarzać. W przypadku nadmiernej potliwości czasami wystarczy zastosowanie dezodorantu lub antyperspirantu.

Źródło: https://sztukapuka.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ