Niejedna z kobiet ma często kłopot z kruchymi paznokciami skłonnymi do rozdwajania się. Rozdwajające się paznokcie to dosyć uciążliwy problem, gdyż wskutek tego często dłonie prezentują się niezbyt estetycznie – a niewątpliwie zadbane dłonie i paznokcie są wizytówką każdej z nas. Ponadto w tym przypadku ciężko jest kobiecie uzyskać wymarzoną długość paznokci. Co można poradzić na uporczywie rozdwajające się paznokcie?

Rozdwajające się paznokcie – przyczyny

Częstą przyczyną powodującą kruchość paznokci jest ich ciągłe narażenie na działanie wody. Pod jej wpływem paznokcie się zmiękczają i znacznie osłabiają na działanie czynników zewnętrznych. Pewnie nieraz po myciu naczyń zdarzyło ci się zaobserwować, że w obrębie płytki paznokcia widoczne są jej uszkodzenia. Oczywiście to nie powód, aby bezwzględnie zaprzestać mycia naczyń czy wykonywania innych obowiązków domowych. Warto jednak wiedzieć, że woda ma bardzo niekorzystny wpływ na wygląd paznokci. Aby rozdwajające się paznokcie nie były problemem, przy wykonywaniu każdych czynności domowych warto włożyć na dłonie specjalne, gumowe rękawice ochronne. Rękawice ochronne sprawdzają się nie tylko w trakcie domowych porządków. W okresie zimy warto na dłonie wkładać ciepłe, materiałowe rękawiczki. Zimno również ma bardzo niekorzystny wpływ na wygląd dłoni i powoduje rozdwajanie się paznokci. Inną z przyczyn nadmiernej kruchości paznokci może być nadużywanie zmywaczy. Substancje znajdujące się w ich składzie to silne rozpuszczalniki, które silnie wysuszają płytkę paznokcia. Ma to istotny wpływ na rozdwajanie się paznokci i ich późniejszy wygląd. Dlatego warto ograniczyć częstotliwość stosowania tego typu kosmetyków do paznokci.

Rozdwajające się paznokcie – regeneracja

paznokcieW celu przywrócenia paznokciom odpowiedniego wyglądu istotna jest nie tylko ich ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych. Rozdwajające się paznokcie wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Na rozdwajające się paznokcie bardzo dobrze działają kąpiele w podgrzanym olejku rycynowym. Początkowo warto zafundować im serię takich kuracji kilka razy w tygodniu. Olejek rycynowy znajdziesz w niejednej aptece. Wystarczy zakupić jedną buteleczkę i w warunkach domowych zwyczajnie ją podgrzać. Następnie olejek ten należy przelać do odpowiedniej miski, w której będziemy zanurzać paznokcie, a nawet całe dłonie. Taki zabieg powinien trwać około 10-20 minut. Na wygląd paznokci ogromny wpływ mają również zabiegi, które możesz wykonywać każdego dnia przed pójściem spać. Wystarczy zakupić w dowolnej drogerii specjalny suchy olejek pielęgnacyjny i za każdym razem przed snem wcierać go dokładnie w obrębie całej powierzchni paznokci, a także skóry dłoni. Od czasu do czasu wskazane jest również stosowanie odżywek wzmacniających. Odżywka taka usztywnia płytkę paznokcia i chroni go przed działaniem czynników zewnętrznych. Jest to związane z powłoką ochronną na powierzchni paznokcia, jaką pozostawia taka odżywka. Warto również od czasu do czasu wykonać profesjonalny manicure w gabinecie kosmetycznym. Kruche i rozdwajające się paznokcie są bardzo uciążliwe. Na szczęście, stosując się do wyżej wymienionych zaleceń, możesz szybko zapomnieć o tym problemie i przywrócić paznokciom zdrowy wygląd.

Podstawowe zasady prawidłowej pielęgnacji paznokci:

1. Stosować kremy do rąk i paznokci z mocznikiem, witaminą A i E oraz wzbogacone ekstraktami roślinnymi. Należy nakładać je po umyciu dłoni, delikatnie wmasowując w skórki i płytkę. Pozostawmy preparat na co najmniej pół godziny, by składniki miały czas zadziałać. Czynność powtarzajmy co najmniej dwa razy dziennie lub po dłuższym kontakcie z wodą, np. myciu naczyń czy kąpieli. Co jakiś czas warto sięgnąć po silniejsze specyfiki, np. maski. Dobrym sposobem jest nawilżanie paznokci oliwą z oliwek, parafiną bądź w naparach ziołowych, szczególnie ze skrzypu.

2. Stosować odżywki do paznokci odpowiednie do naszego problemu. Odżywki do rozdwojonych paznokci powinny zawierać kompleks witamin i minerałów, które wzmocnią jej osłabioną strukturę. Najlepiej zrezygnujmy w tym czasie z malowania paznokci, bądź nakładajmy lakier na odżywkę, wtedy posłuży nam ona jako baza zapobiegająca odbarwieniom.

3. Zrezygnować z tipsów i agresywnych zmywaczy, które osłabiają paznokcie. Zmywacze bez acetonu mogą nie być tak wydajne jak ich drażniące odpowiedniki, ale nie prowadzą do nadmiernego wysuszenia płytki. Choć panuje przekonanie, że tipsy wzmacniają paznokcie i pozwalają im odrosnąć, to ich zakładanie i zdejmowanie już do tak korzystnych nie należy. Zdecydowanie lepiej postawić na odżywki, niż sztuczne paznokcie obciążające nasze naturalne.

4. Używać tylko pilników papierowych i szklanych. Metalowe pilniki odpowiedzialne są za rozwarstwianie paznokcia, ponieważ szarpią jej brzegi. Pilniki papierowe i szklane są o wiele bardziej delikatne, nie zostawiają zadr, a opiłowane nimi paznokcie są estetyczne.

5. Utrzymywać krótkie paznokcie, bo choć podejmowana pielęgnacja ma ułatwić nam jego wzrost, to efekty zauważymy dopiero po jakimś czasie. Prowadząc kurację wzmacniającą starajmy się opiłowywać paznokcie na krótko, co dodatkowo zapobiegnie złamaniom.

6. Zmienić nawyki. Należy zacząć używać gumowych rękawic podczas prac domowych lub zmienić płyn do naczyń na mniej szkodliwy dla naszych dłoni. Rozdwajanie się paznokci to często wynik obgryzania i nadgryzania płytki. W takim wypadku należy pomalować paznokcie preparatem o gorzkim smaku, który zniechęci nas do tego niezdrowego nawyku.

Dieta na zdrowe paznokcie

Dieta przy osłabionych paznokciach powinna być bogata w magnez, krzem, cynk, żelazo, ziele skrzypu polnego, L-cysteinę, witaminy – A, C, E, z grupy B, PP, H, kwas pantotenowy i foliowy, jod, beta-karoten. Poszczególne z nich zawierają, m.in. czekolada i orzechy zawierające magnez, ryby zawierające cynk, produkty zbożowe zasobne z krzem. Znakomitym źródłem żelaza jest natomiast czerwone mięso. Kompozycję składników korzystnych dla zdrowia paznokci znajdziemy także w suplementach diety, np. wyciąg ze skrzypu polnego + drożdże + witaminy, Belissa, Vitapil, ProLady Skóra Włosy Paznokcie. Swój jadłospis warto poszerzyć o marchew, którą najlepiej jeść surową bądź w postaci soku. Zawiera ona beta-karoten korzystny dla paznokci i skóry. Dania przyrządzajmy na maśle bogatym w witaminę A. Jej duże ilości znajdziemy także w szpinaku i szczawiu. Nieocenione w pomocy naszym paznokciom są drożdże bogate w witaminę H, czyli biotynę. Znajdziemy ją w pełnoziarnistym pieczywie i jajach. Zamieniając chleb na razowy dostarczymy sobie także witaminę E odpowiadająca za stan nawilżenia. Dzięki niej paznokcie będą elastyczne i sprężyste, dzięki czemu mniej podatne na rozdwajanie. Witamina C biorąca udział w produkcji kolagenu to prawdziwe źródło zdrowych paznokci. Jest obecna w cytrusach, ale także warzywach, tj. bób, kapusta, kalafior, ziemniaki, pomidory. Dla twardszej płytki paznokcia zaleca się także żelatynę obecną przede wszystkim w galaretkach. Można ją przyjmować także w formie proszku bądź kapsułek. Proponowane zabiegi należy stosować regularnie przez długi okres czasu, ponieważ zmiany zachodzące w organizmie będą uwidaczniały się po miesiącu, nawet do dwóch. Jeżeli efekty nie będą zadowalające należy wykluczyć istnienie chorób, które mogłyby zakłócać wchłanianie wartości odżywczych z pożywienia czy zaburzać gospodarkę hormonalną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ