zapalenie oskrzeli

Chorobą, która uważana jest za najczęstszą wśród rozpoznawanych chorób infekcyjnych układu oddechowego jest zapalenie oskrzeli i oskrzelików. Najczęściej wywoływane są one przez takie same wirusy, co przeziębienie i grypa. Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy jesteśmy na nie najbardziej narażeni. To właśnie w tym okresie przypada największa liczba zachorowań. Zbagatelizowane zapalenie oskrzeli może prowadzić do zapalenia płuc. Jakie są główne przyczyny zapalenia oskrzeli? Jakie objawy nas wtedy dotkają? Przekonajmy się!

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/zapalenie-oskrzeli-przyczyny-objawy-leczenie/ 

Zapalenie oskrzeli – objawy

Na początku infekcja atakuje górne drogi oddechowe i objawia się katarem oraz podrażnieniem gardła. Z upływem kilku dni pojawia się stan zapalny, który obejmuje niższy odcinki układu oddechowego, powodując przy tym:

  • suchy kaszel, który po kilku dniach zamienia się w kaszel mokry, któremu towarzyszy gęsta wydzielina, czasami kaszel prowadzi do wymiotów,
  • duszność i trudności w oddychaniu,
  • przyśpieszony oddech, 
  • męczliwości senność, 
  • gorączkę. 

Takie objawy mogą ustąpić w ciągu kilkunastu dni, jednak nasilają się tworzą znaczną duszność oraz zasinienie okolic. W takim wypadku należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Kaszel może utrzymywać się przez kilka tygodni nawet po wyleczeniu. Czasami występuje też bezobjawowe zapalenie oskrzeli, które może rozwinąć się zapalenie płuc.

Jakie są przyczyny zapalenie oskrzeli?

Takie zapalenie zarówno jak u dzieci jakie u dorosłych rozwija się na podłożu infekcji wirusowej. Najczęstszym czynnikiem chorobotwórczym są wirusy grypy, paragrypy, adenowirusy przedmiot wirusy RS lub rhinowirusy. Zachorowaniu sprzyjają też niesprzyjające warunki pogodowe, zimny oraz wilgotne powietrze, przebywanie w dużych skupiskach ludzi i nie wywieszony w pomieszczeniach oraz eksploatacja na zanieczyszczenie środowiskowe.

Wirusy prowadzą do uszkodzenia komórek nabłonka oskrzeli, jego przekrwienie, nadmierną produkcję śluzu, obrzęk z śluzówki, zwężenie światła dróg oddechowych. Takie czynniki powodują wystąpienie uciążliwych objawów. Bardzo rzadko przyczyną zapalenia oskrzeli są bakterie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ