okulista dziecięcy warszawa

Wady wzroku mogą wystąpić u każdego niezależnie od wieku – nie omijają również dzieci. W przypadku małych pacjentów, wyróżnić można choroby o podłożu genetycznym, wywodzące się ze środowiska oraz zaburzenia funkcjonalne takie jak zez, krótkowzroczność czy astygmatyzm. Co warto wiedzieć o profilaktyce i leczeniu problemów ze wzrokiem u dzieci?

Najczęstsze wady wzroku u dzieci

Do najczęstszych problemów okulistycznych u dzieci należą wady wzroku takie jak krótkowzroczność, astygmatyzm czy nadwzroczność. Mogę one pojawić się w wieku szkolnym – zazwyczaj koło 12 roku życia i postępować wraz z rozwojem dziecka lub być wrodzone. Do innych wad należy również różnowzroczność – czyli różnica między okiem lewym i prawym oraz zez, polegający na nierównomiernym ustawieniu oczu. Wczesne wykrycie tych zaburzeń pozwala na podjęcie odpowiedniego leczenia i często odzyskanie prawidłowych funkcji narządu wzroku. Jedna niemal zawsze leczenie takich zaburzeń u dzieci wymaga ścisłej współpracy rodziców ze specjalistą oraz cierpliwości. Okulista dziecięcy Warszawa może zalecić ćwiczenia, stosowaniu korekty okularowej, czynności pobudzających oko do pracy czy leczenie operacyjne.

Wyjątkowo groźną grupą chorób są te o podłożu genetycznym, czyli nowotwory siatkówek, wrodzona zaćma, jaskra czy czerniak. Narażone są na nie dzieci, u których w rodzinie występowały takie schorzenia. Taka świadomość powinna skłonić rodziców do regularnych badań wzroku – pierwsza konsultacja z okulistą zazwyczaj odbywa się już w 2 tygodnie po urodzeniu. Następnie w pierwszym roku życia specjalistę należy odwiedzać co 3 miesiące, a w drugim co 4 miesiące.

Choroby oczu u dzieci – co warto o nich wiedzieć?

W wieku dziecięcym często pojawiają się choroby oczu, które nie są aż tak poważne, jednak wymagają nagłej konsultacji z okulistą. Przykładem jest zapalenie spojówek, które może pojawić się już u kilkutygodniowych niemowląt. Jego przyczyną bywają zarówno bakterie, jak i reakcje alergiczne. W pierwszym przypadku zapaleniu towarzyszy ropna wydzielina, sklejająca oko szczególnie po przebudzeniu. U niemowląt najczęstszą przyczyną ropienia oka jest niedrożność dróg łzowych. Podstawą leczenia tej przypadłości jest usuwanie wydzieliny oraz wykonywanie masażu, odprowadzającego łzy. Ponadto u dzieci może pojawiać się jęczmień, czyli stan zapalany charakteryzujący się niebolesnym obrzękiem powieki lub gradówka, która jest już przewlekłym stanem zapalnym i wymaga pilnego leczenia okulistycznego. U dzieci w wieku szkolnym coraz częściej pojawia się też zespół suchego oka, wynikający z nadmiernego korzystania z laptopów lub smartfonów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ