Odcisk - co to takiego?

Słowo odcisk na pewno większości z was jest znane. Nie raz mieliśmy z nim do czynienia. Co kryje się pod tą definicją? Co to takiego? Skąd się bierze?

Więc odcisk jest to nic innego jak okrągłe zgrubienie, o żółtym kolorze. Miejsce w którym występował długotrwały ucisk i tarcie. Skóra chcąc ochronić przeciążone miejsce zaczyna się bronić, stąd warstwa rogowa narasta. Nagniotek to nie tylko defekt estetyczny, ale również bardzo bolesny problem. Najczęściej odciski pojawiają się na stopach, a w szczególności na podeszwie, opuszkach palców, między palcami, w wałach paznokciowych, czy nawet pod paznokciem.
Główną przyczyną pojawiania się odcisków jest noszenie nieprawidłowego, niewygodnego obuwia. Jeżeli nosimy za ciasne buty, za luźne lub za małe to prędzej czy później pojawi się odcisk. Problem ten dotyczy również osób uprawiających aktywnie sport. Wpływ na powstawanie nagniotków mają również deformacje stóp i palców (płaskostopie, hallux, palce młotkowate).
Im dłużej trwa mechaniczny uraz, tym odcisk narasta większy i trudniej będzie się go pozbyć.
Najpopularniejsze rodzaje odcisków to odcisk twardy i odcisk miękki.
Odcisk twardy charakteryzuje się obecnością rdzenia, czyli twardego czopu rogowego, zlokalizowanego najczęściej centralnie. Rdzeń ten sięga głęboko (czasami nawet do okostnej), przez co drażni zakończenia nerwowe i powoduje ból.
Odcisk miękki z kolei jest płytki, ma typowy okrągły, pierścieniowaty kształt. Często towarzyszy mu wilgoć, ponieważ zazwyczaj pojawia się między palcami. Często daje silne dolegliwości bólowe.
Jak objawia się ten problem? Zazwyczaj wyczuwamy twardą narośl na skórze stóp. Występuje ból podczas chodzenia i bezpośredniego ucisku na nagniotek. W niektórych przypadkach możemy zaobserwować zaczerwienienie wokół oraz świąd.

Jak radzić sobie z odciskami?

Jeżeli zmiany są niewielkie można spróbować domowych sposobów na odciski. Należą do nich:
– usuwanie zrogowaceń stóp tarką, po wcześniejszym namoczeniu stóp
– wcieranie soku z cytryny
– moczenie w szarym mydle
– okłady z czosnku
Jak nie przyniosą efektów i problem nadal będzie to najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty. On za pomocą profesjonalnych narzędzi i sprzętu skutecznie usunie bolesne zmiany.
Należy jednak pamiętać, że usuwanie odcisków powinno odbywać się stopniowo. Podczas jednej wizyty nie zawsze uda się całkowicie usunąć odcisk, dlatego najlepiej wrócić do gabinetu po 2 tygodniach na doczyszczenie.
Należy się wystrzegać preparatów ogólnodostępnych z apteki na bazie kwasów. Większość osób nie wie jak prawidłowo jest stosować, przez co można sobie tylko zaszkodzić.
Dodatkowo profilaktycznie odciski można zabezpieczyć, stosując poduszki odciążające i kliny międzypalcowe. One zmniejszą dolegliwości bólowe i zapobiegną pogłębieniu hiperkeratozy.

podologwwarszawie.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ