Zdrowe, białe zęby i olśniewający uśmiech są ozdobą każdego człowieka. Jest kilka bardzo prostych zasad, które pozwolą zachować ich zdrowie na długie lata.
Przede wszystkim należy dbać o właściwą higienę jamy ustnej: 2-3 razy dzienne szczotkowanie zębów i dodatkowo czyszczenie przestrzeni międzyzębowych, korzystanie z irygatorów, płukanek do ust oraz szczotkowanie języka przy pomocy specjalnej skrobaczki. Poza tym należy pamiętać o regularnych kontrolach uzębienia, przynajmniej raz w roku, a nie dopiero wtedy, gdy dopadnie ból zęba. W tym może pomóc klinika stomatologiczna w Poznaniu, która zagwarantuje fachową opiekę dla całej rodziny: zawczasu zostaną wykryte ubytki próchnicze, stany zapalne błony śluzowej, wady zgryzu czy inne problemy z uzębieniem. W przypadku braków zębowych można liczyć na indywidualną poradę na temat możliwości ich uzupełnienia. W przyjaznej atmosferze dzieci mogą przeżyć ich pierwsze spotkanie ze stomatologiem, tak, by powoli przyzwyczaić się do regularnych wizyt w gabinecie, jeszcze zanim zajdzie konieczność przeprowadzenia leczenia. Kolejnym ważnym punktem jest odpowiednia, przyjazna zębom dieta: minimalna ilość cukrów prostych, niezdrowych napojów gazowanych czy słonych i kwaśnych przekąsek. Należy pamiętać, by po kwaśnych czy słodkich potrawach zjeść coś z wysoką zawartością białka, które zneutralizuje niskie pH, jakie powstaje w ustach po każdym posiłku.
Dodatkowo należy zadbać o wystarczającą ilość śliny w ustach. Jest ona odpowiedzialna za procesy naprawcze i samodzielne czyszczenie zębów oraz ma działanie bakteriobójcze. W tym celu dobrze jest żuć gumę bezcukrową oraz powstrzymać się od palenia papierosów. Korzystne jest też zadbanie o jakość szkliwa: mało kwaśnych posiłków, używanie szczoteczek do zębów o średnim stopniu twardości oraz nieużywanie wybielających past do zębów, które mają zbyt agresywne właściwości ścierające szkliwo.
Zastosowanie tych kilku prostych zasad każdego dnia zapewni zdrowy uśmiech na długie lata i uchroni przed nieprzyjemnymi przeżyciami na fotelu stomatologicznym.