wysypka
fot. pixabay.com

Wysypka to objaw alergii, ale też równie często może świadczyć o chorobie. To jaką postać przyjmuje, jak wygląda wysypka może nam wskazać, jaka jest jej przyczyna. Dzięki temu możemy podjąć odpowiednie kroki – zażyć leki przeciwalergiczne lub udać się do lekarza. Jak odróżnić wysypkę alergiczną od wysypki związanej z chorobą zakaźną?

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/wysypka/

Wysypka to zmiany na skórze, które mogą przyjąć różna postać. Czasami są to  niewielkie bąblem wypełnione przezroczystym płynem, kiedy indziej rozlewające się czerwone plamy czy drobne, czerwone krostki. Wygląd wysypki zależny jest od czynnika, który ją w wywołuje.

Wysypka alergiczna

Wysypka alergiczna nazywana pokrzywką. Zazwyczaj występuje w formie drobnych czerwonych krostek, które wyglądem przypominają te, które powstają po poparzeniu się pokrzywą. Pokrzywkę alergiczną mogą wywołać zewnętrzne alergeny jak na przykład kosmetyki,  proszek do prania, skład tkaniny (np. lateks). Określana jest jako wysypka kontaktowa. Pojawia się w miejscu, które miało styczność z alergenem. Drugi typ wysypki to ta wywołana przez spożywane produkty, napoje czy leki. Wówczas pokrzywka pojawia się prawie na całym ciele, obejmuje tułów i kończyny. Znika zazwyczaj po kilku, kilkunastu godzinach. Pierwszym naszym krokiem w takim wypadku powinno być odizolowanie się od alergenu. Reakcję alergiczna złagodzi też wapno przyjmowane doustnie. Jeśli wysypka jest intensywna i nie znika konieczne będą leki przeciwalergiczne, przepisane przez lekarza. 

Wysypka jako objaw choroby zakaźne

Wysypka towarzyszy też często chorobie zakaźnej, szczególnie chorobom wieku dziecięcego. Większość z nich została wyeliminowana dzięki szczepieniom, jak odra, czy różyczka. Wciąż jeszcze zdarza się jednak ospa czy szkarlatyna. W przypadku ospy wietrznej wysypka ma postać pojedynczych pęcherzyków napełnionych bezbarwnym płynem. Mogą pojawić się na całym ciele w odstępach kilku dni i bardzo swędzą. W przypadku szkarlatyny wysypka ma postać małych czerwonych kropek zlewających się w plamy. Skóra wygląda jak pokłuta ostrą szczotką. W przypadku podejrzenia którejś z tych chorób konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem, który poinstruuje co do leczenia. 

Przeczytaj też: http://www.silvanspa.pl/zalety-drenazu-limfatycznego/

[Głosów:9    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ