Nadciśnienie tętnicze leczy się m.in. środkami farmakologicznymi
fot. Pixabay.com

Nadciśnienie tętnicze jest chorobą przewlekłą, którą da się leczyć poprzez przyjmowanie odpowiednich środków farmaceutycznych oraz zmianę trybu życia. Można je podzielić na kilka rodzajów ze względu na to, jakie były powody wystąpienia tego schorzenia u danego pacjenta. Kiedy więc mówimy o nadciśnieniu tętniczym? Zapraszamy do lektury!

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/nadcisnienie-tetnicze-definicja-i-normy/

Ciśnienie krwi i puls – definicje

Ciśnienie tętnicze krwi jest siłą, z jaką krew napiera na ściany dużych tętnic. Mierzy się je na ramieniu, a podczas pomiaru rejestruje się zarówno ciśnienie skurczowe – najwyższe w momencie skurczu lewej komory serca, kiedy krew jest wtłaczana do aorty, jak i rozkurczowe – najniższe w momencie, gdy komora serca rozkurcza się. Optymalne ciśnienie skurczowe wynosi 120/80 (gdzie 120 to wartość skurczowa, a 80 rozkurczowa). O nadciśnieniu mówimy wówczas, gdy wartość skurczowa przekracza 140 mm Hg, a rozkurczowa 90 mm Hg.

Puls to liczba uderzeń serca w ciągu minuty. Jego wartość w znacznej mierze zależy od wieku. Niemowlętom sercem bije 130 razy na minutę. Dorosłym około 70 razy na minutę, a u osób starszych spada do 60 razy na minutę.

Nadciśnienie tętnicze – czym jest i jakie są jego rodzaje?

O nadciśnieniu tętniczym mówimy wówczas, gdy serce pracuje ze wzmożoną siłą, mimo iż nie jest to wymagane przez organizm. Występuje ono również wówczas, gdy krew jest zbyt mozolnie transportowana do serca, ponieważ żyły są zatkane poprzez zmiany miażdżycowe. Rozpoznaje się je na podstawie kilkukrotnych pomiarów ciśnienia.

Nadciśnienie tętnicze ze względu na przyczynę powstania dzieli się na:

  • pierwotne – prawdopodobnie spowodowane czynnikami środowiskowymi i genetycznymi. W przypadku nadciśnienia tętniczego pierwotnego nie da się ustalić konkretnej przyczyny tej choroby. Może ona rozwijać się nawet kilka lat i nie dawać żadnych objawów.
  • wtórne – inaczej zwane objawowym. Jego przyczyną są najczęściej choroby nerek, ostre stany zapalne kłębuszków nerwowych, choroby tętnic nerkowych, nadnerczy i tarczycy, guzy mózgu, choroby układu krążenia, bezdech senny, silny stres, używki, leki hormonalne i inne.
  • oporne – pomimo leczenia środkami farmakologicznymi nie ustępuje. Głównie powoduje je nieprawidłowe postępowanie pacjenta. Nie stosuje się on do zaleceń lekarza, takich jak prawidłowa dieta, aktywność fizyczna, czy rezygnacja z alkoholu.
  • złośliwe – jest najgroźniejsze dla zdrowia i życia. Stwierdza się je, gdy wartości ciśnienia rozkurczowego przekraczają 120 mm Hg. Taki rodzaj nadciśnienia wymaga leczenia szpitalnego.

Zobacz też: http://sport-guru.pl/jakie-sa-przyczyny-i-objawy-nadcisnienia-tetniczego/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ