Czy warto stosować zamienniki leków?

Apteki oferują zarówno lekarstwa oryginalne jak i leki generyczne. Z reguły, te pierwsze są znacznie droższe. Wiele osób ma dylemat, czy kupiony zamiennik zadziała w ten sam sposób, co lek oryginalny. W kwestii tej niewątpliwym ułatwieniem będzie porównanie obu definicji i zrozumienie czym te leki się od siebie różnią.

Leki oryginalne

Leki oryginalne są środkami farmaceutycznymi nowatorskiego producenta, które zostały dopuszczone do dystrybucji po raz pierwszy (zwykle jako leki opatentowane) na podstawie udokumentowanej terapeutycznej skuteczności, jakości i bezpieczeństwa stosowania, zgodnie z obowiązującymi wymogami.

Leki generyczne

Leki generyczne, zwane odtwórczymi, są opracowywane jako zamienniki leków nowatorskich, oryginalnych. Produkowane są bez licencji oryginalnego wytwórcy i wprowadzane do dystrybucji dopiero po wygaśnięciu licencji lub innych praw wyłączności.

Wiele praktycznych porad dla farmaceutów na https://www.farmacjapraktyczna.pl/.

Zamienniki podobne do oryginałów

Leki generyczne są podobne do tych oryginalnych, ale nie identyczne. Co je różni?

Leki generyczne mają tę samą substancję czynną co leki oryginalne, ale mogą mieć inny skład substancji pomocniczych.

Substancje pomocnicze nie powinny wywoływać własnego działania farmakologicznego. Zastosowanie substancji pomocniczych umożliwia wyprodukowanie odpowiedniej postaci leku. Bywa, że wpływają na trwałość leku, a także decydują o czasie i miejscu wchłaniania.

Na skuteczność leku wpływa sposób jego przygotowania. Zdarza się, że substancje pomocnicze są przyczyną działań niepożądanych, dlatego zastąpienie ich innymi jest bardzo pożądane.

Warto podkreślić również, że zmienniki leków produkowane są zgodnie z określonymi prawem normami i zasadami, a poprzez legalne dopuszczenie ich do obrotu w większości są lekami bezpiecznymi i odpowiednio przyswajanymi przez chorych.

Stosowanie zamienników jest bardzo dobrym i powszechnym rozwiązaniem. Żaden lek nie może zostać dopuszczony do obrotu bez uzyskania pozytywnej opinii jednej z europejskich agencji ds. leków, co stanowi niewątpliwą gwarancję jakości farmaceutyków.

Roztropny wybór

W większości przypadków warto zdecydować się na zakup zamiennika. Pozwoli to zaoszczędzić znaczną kwotę pieniężną, a skuteczność terapii będzie tak samo efektywna jak z użyciem leków oryginalnych. Jednak zawsze warto pamiętać, by nie podejmować pochopnych decyzji i przed wyborem leku generycznego porozmawiać z lekarzem. Na pewno poleci nam sprawdzony, skuteczny zamiennik, co do którego bezpieczeństwa nie będzie żadnych wątpliwości.

Źródła:

  1. http://www.kontemplacja.pl/co-to-jest-wstrzas-anafilaktyczny – „Co to jest wstrząs anafilaktyczny?” [stan z 2018-10-12].
  2. http://www.celulit.com.pl/zamienniki-lekow-czy-to-jest-to-samo-co-leki-oryginalne – „Zamienniki leków czy to jest to samo co leki oryginalne [ [stan z 2018-10-16].
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ