Paznokcie stanowią wizytówkę człowieka. Dostarczają również wielu informacji o stanie zdrowia. W przebiegu różnych chorób może dochodzić do rozwoju zmian w obrębie płytki paznokciowej, które mogą dotyczyć zaburzeń kształtu paznokcia, zmiany zabarwienia lub budowy płytki. Mogą to być defekty wrodzone lub nabyte. Zmianom struktury płytki paznokciowej mogą towarzyszyć choroby układu pokarmowego. O czym jeszcze świadczą bruzdy na paznokciach?
Budowa paznokci
Paznokcie są gładkimi, bezbarwnymi płytkami rogowymi, które pokrywają łożysko paznokcia i powstają z komórek macierzy paznokcia. Macierz paznokcia to część paznokcia znajdująca się głębiej u jego nasady i pokryta ochraniającą ją skórką, spod której wyrasta nowy paznokieć.
Paznokcie ze zmianami chorobowymi mogą się znacząco różnić od tych zdrowych z uwagi na występowanie:
•plam i zabarwień,
•bruzd,
•prążków.
Nierówności na paznokciach
Poprzeczne bruzdy paznokci o różnej głębokości nazywane są liniami Beau. Bruzdy na paznokciach mogą się pojawić, jeśli chorujesz na choroby układu pokarmowego, układu krążenia, na choroby zakaźne, gorączkowe i metaboliczne. Czasami nierówności na płytce paznokcia są wynikiem urazów komórek macierzy paznokcia. Manicure powinien być wykonywany nie częściej niż raz w tygodniu, a skóra ochraniająca macierz paznokcia nie powinna być wycinana, tylko delikatnie usuwana i zmiękczana odpowiednimi płytkami do zabiegów kosmetycznych.
Pionowe bruzdy na paznokciach to wąskie prążki, oddzielone od siebie bruzdami; są typowe dla osób starszych. Choroby paznokci mogą towarzyszyć chorobom układu pokarmowego, układu krążenia, zaburzeniom hormonalnym, łysieniu plackowatemu i łuszczycy. Jeżeli płytka paznokcia pokryta jest rozgałęziającymi się, cieniutkimi prążkami, to może wskazywać na infekcję. Wówczas konieczne jest przyjmowanie antybiotyku i konsultacja u specjalisty. Szorstkie paznokcie mogą pojawić się zarówno u dzieci, jak i dorosłych. W zaburzeniu tym powierzchnia paznokci staje się szorstka i traci połysk. Paznokcie mogą być pokryte bruzdami od urodzenia i jest to wtedy efekt uwarunkowań genetycznych. Jeśli jednak nie znikają, a powiększają się coraz bardziej, konieczna będzie wizyta u dermatologa.
Bruzda na paznokciu – niedelikatny manicure?
Jeśli na paznokciach pojawią się nierówności, a często wykonujemy manicure w domu, bądź u kosmetyczki powinniśmy rozważyć również opcję – uszkodzenia komórek macierzy paznokcia. Zbyt intensywne piłowanie płytki, wycinanie skórek, częste używanie zmywacza do paznokci mogą doprowadzić do urazów macierzy paznokcia. Należy pamiętać o delikatnym odsuwaniu skórek (unikać wycinania ich) oraz ewentualnym zmiękczaniu, gdy są problematyczne. Jeśli chcemy chronić paznokcie przed urazami, nie powinniśmy wykonywać manicure częściej niż raz w tygodniu.
Jak uniknąć bruzd na paznokciach?
W celu zdiagnozowania schorzenia paznokci przeprowadza się badania kliniczne i laboratoryjne, m.in.: kapilaroskopię w obrąbku naskórkowym paznokcia – rozpoznawanie zmian w mikrokrążeniu, badania bakteriologiczne, badanie na obecność grzybów (mikologiczne), a także badania składu chemicznego paznokci. Aby zachować paznokcie w zdrowiu, ważna jest codzienna ich pielęgnacja i higiena. Każdy, kto chce mieć zadbane i piękne paznokcie u rąk i stóp, powinien właściwie się odżywiać, nosić odpowiednie obuwie, leczyć współistniejące choroby, a także obserwować wygląd swoich paznokci. Warto też pamiętać o diecie bogatej w:
•białko, a przede wszystkim egzogenne aminokwasy, występujące w jajku, mleku, serze i ryżu,
•wapń (mleko, sery, żółtko jaj),
•żelazo (natka pietruszki),
•krzem (świeże warzywa i owoce oraz rośliny lecznicze),
•magnez (kakao, czekolada gorzka),
•cynk (buraki, kapusta i kiełki pszenicy).
Nie każdemu udaje się zapuścić paznokcie o pięknym i zdrowym wyglądzie, różowym połysku i nieskazitelnej gładkości. Paznokcie są naszą wizytówką, więc trzeba o nie dbać. Jeśli pojawią się bruzdy na paznokciach, to jeden z sygnałów, że coś niepokojącego dzieje się w naszym organizmie.