Witaminy na paznokcie

 

Brak cennych składników mineralnych i witaminowych w pożywieniu powoduje niekorzystne zmiany w wyglądzie paznokci. Paznokcie stają się matowe, łamliwe, rozwarstwiają się i są podatne na różne choroby. Dodatkowo pojawiają się prążki i białe plamki na płytce paznokcia. Sposób, aby paznokcie były piękne, jest zatem jeden – dostarczyć organizmowi wystarczającą dawkę odpowiednich witamin, czy to za sprawą zmian w diecie, czy suplementów witaminowych.

Witaminy na paznokcie – wpływ witamin

Aby mieć zdrowe paznokcie, należy regularnie stosować kurację witaminową co najmniej przez 3 miesiące. Efekty na paznokciach będą wtedy długofalowe. Do podstawowych witamin i składników mineralnych, wzmacniających i odżywiających paznokcie, zalicza się: wapń, żelazo, witaminy z grupy B, witaminę A, biotynę, kwas foliowy oraz krzem, cynk i magnez, a także nienasycone kwasy tłuszczowe.

Witaminy na paznokcieWapń – niedostateczna jego ilość oznacza kruche paznokcie i tendencję do łamania się, zadzierania, rozwarstwiania. Wprowadzenie do diety dodatkowych produktów zawierających wapń nie jest skomplikowane. Duże pokłady znajdują się w produktach mlecznych, ze szczególnym uwzględnieniem mleka i serów żółtych. Rekomendowane jest częstsze sięganie po maślankę, która dodatkowo zawiera duże ilości naturalnych żywych bakterii.

Żelazo – jest niezbędne dla mocnych paznokci. Utwardza strukturę paznokcia, przeciwdziałając nadmiernemu łamaniu się i rozwarstwianiu. Żelazo występuje w mięsie czerwonym (głównie w wołowinie) oraz w zielonych warzywach: szpinak, szparagi, brokuły i zielony groszek.

Witaminy z grupy B to rozwiązanie na zdrowe paznokcie. W szczególności należy wymienić tu: witaminy B1, B2 i B6. Aby zaspokoić niedobór tych witamin, spożywaj ciemnozielone warzywa, np. cukinię, ogórki zielone, fasolę szparagową oraz inne produkty, takie jak: ziemniaki, banany, mleko, sery, wątroba i drożdże.

Magnez, cynk i krzem – niezbędne składniki na paznokcie osłabione i rozdwajające się. Często występują razem w kuracjach witaminowych. Działają pobudzająco i odżywiająco na strukturę paznokcia, potęgują wzrost płytki. Aby dostarczyć ich organizmowi, zacznij częściej spożywać żelatynę, której dostateczne ilości znajdziesz w galaretkach mięsnych, rybnych i owocowych. Jeśli preferujesz picie herbatek ziołowych, dla uzupełnienia dawek magnezu, cynku i krzemu pij napar ze skrzypu polnego.

Niedobór cynku jest także przyczyną powstawania białych plamek na płytce paznokciowej. Jeśli się pojawiają, natychmiast sięgnij po ostrygi, drób, kasze i pieczywo pełnoziarniste. Na śniadanie jedz koniecznie płatki owsiane, siemię lniane, rodzynki i suszone morele.

Niedobór witamin a paznokcie

Niedobór witamin i składników mineralnych powoduje bardzo szybkie osłabienie płytki paznokciowej, zmniejszając jej odporność na uszkodzenia mechaniczne. Najważniejsza ozdoba naszych dłoni z czasem staje się raczej defektem, który za wszelką cenę staramy się ukryć. Zniszczone i słabe paznokcie są też swego rodzaju wyznacznikiem zdrowia naszego organizmu. Istnieje bowiem szereg sygnałów, na podstawie których możemy podejrzewać u siebie niedobory konkretnych witamin, a w skrajnych przypadkach również stany chorobowe. Dobrze więc, by zwłaszcza przewlekłe bądź pojawiające się nagle kłopoty z paznokciami skonsultować z dermatologiem. Jeżeli lekarz wykluczy stan chorobowy, zaleci zapewne odpowiednią suplementację diety. Jeśli natomiast uznamy, że taka konsultacja nie jest nam potrzebna, a potrzeba regeneracji paznokci wynika ze znanych nam przyczyn, np. zdjęcia paznokci akrylowych lub żelowych czy też przebytej kuracji antybiotykowej – również powinniśmy wspomagać kurację pielęgnacyjną dostarczeniem odpowiedniej porcji witamin.

Suplementy diety stworzone z myślą o zdrowych i mocnych paznokciach zawierają w swym składzie następujące witaminy i minerały:

1. witaminy – A, B1, B2, B6, B12, C, E, PP, H,

2. kwas pantotenowy i foliowy,

3. cynk,

4. jod,

5. żelazo,

6. ziele skrzypu polnego,

7. L-cysteina,

8. β-karoten.

Witaminy na paznokcie – sposób na piękne paznokcie

Paznokcie są odżywiane przez system naczyń krwionośnych skóry, dlatego ważne jest, aby wspomagać je witaminami i minerałami od wewnątrz dla zachowania dobrej kondycji. Paznokcie nie będą się wtedy rozdwajać, łamać oraz będą miały gładką, błyszczącą powierzchnię. Należy jednak pamiętać, że wszelkie suplementy witaminowe nie zastąpią odpowiedniej pielęgnacji zarówno samych paznokci, jak i całych dłoni. Nawilżanie skóry dłoni, skórek wokół paznokci i natłuszczanie płytki paznokciowej odpowiednimi preparatami olejkowymi także jest sposobem na kurację witaminową (od zewnątrz).

Minerały a paznokcie

Omawiając kluczowe znaczenie wyżej wymienionych witamin dla właściwej kondycji paznokci, warto wspomnieć również o minerałach, których obecność w spożywanych produktach oraz suplementach diety jest niezwykle istotna. Do najważniejszych zaliczamy:

1. wapń, którego niedobory wywołują kruchość i łamliwość paznokci. Objawem niedoboru wapnia są białe plamki pojawiające się na płytce paznokcia. Najwięcej wapnia zawierają produkty mleczne, zwłaszcza żółte sery;

magnez, cynk, żelazo i krzem – są pierwiastkami wzmacniającymi i stymulującymi wzrost paznokci. Istotną rolę odgrywa tutaj krzem, którego niedobory objawiają się kruchością paznokci, z kolei charakterystycznym objawem niedoborów magnezu jest rozwarstwianie się płytki paznokciowej;

2. L-cysteina – jest substancją białkową. Występuje ona w keratynie, a ta z kolei jest głównym składnikiem białkowym paznokci. Jej źródłem jest soja, mięso, soczewica, ciecierzyca, czerwona fasola, groszek, jaja oraz czosnek.

Jeżeli chcemy podjąć skuteczne działania w trosce o osłabione paznokcie, warto również zadbać, by zażywane przez nas suplementy zawierały skrzyp polny, stanowiący bardzo bogate źródło krzemu odpowiedzialnego za właściwe funkcjonowanie tkanek szybko rosnących. Skrzyp polny posiada również ogromne właściwości regenerujące. Przyspiesza wzrost paznokci, sprawiając, że stają się mocne i odporne.

Paznokcie, jako nasza wizytówka, świadczą nie tylko o umiejętnościach i nawykach w ich pielęgnacji. Mogą zdradzić swym wyglądem nieodpowiednią dietę oraz spowodowane różnymi czynnikami niedobory witamin i minerałów. Dla osób borykających się z problemami słabych paznokci zaleca się dodatkowo spożywanie suplementów diety. Przyjmujmy je jednak, zwracając uwagę na ich skład.

[Głosów:1    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ