kotlety z ciecierzycy

Kotlety z ciecierzycy i kaszy jaglanej – składniki

  1. ok. 250 g ugotowanej na sztywno kaszy jaglanej (czyli 80 g suchej, ok. 1/3 szklanki)
  2. ok. 250 g – 300 g ugotowanej ciecierzycy (może być z puszki)
  3. 1 cebula
  4. 2 ząbki czosnku
  5. przyprawy: sól, pieprz, 1 łyżeczka kminu rzymskiego, 1 łyżeczka kurkumy, 1 łyżeczka suszonego oregano, 1 łyżeczka słodkiej papryki w proszku, 1/3 łyżeczki ostrej papryki w proszku
  6. 1 jajko
  7. 3 łyżki bułki tartej + do panierki
  8. 2 łyżeczki pasty tahini – opcjonalnie, jeśli mamy
  9. olej kokosowy lub masło klarowane

kotlet z ciecierzycy i kaszy jaglanej to dobre danie

Kotlety z ciecierzycy i kaszy jaglanej – Przygotowanie

  • Ugotować kaszę jaglaną: kaszę kilkakrotnie przepłukać na sicie ciepłą wodą, włożyć do garnka i zalać 250 ml wody. Gotować do miękkości kaszy, pod przykryciem, aż kasza wchłonie cały płyn. Zdjąć pokrywę, odparować i ostudzić.
  • Ciecierzycę dokładnie odcedzić i rozmiksować w rozdrabniaczu, niekoniecznie na idealnie gładką konsystencję, mogą pozostać drobne kawałeczki ciecierzycy. Tak samo rozmiksować przez chwilę kaszę jaglaną. Jeśli nie mamy rozdrabniacza można składniki rozgnieść praską.
  • Cebulę pokroić w kosteczkę i zeszklić na 1 łyżce oleju, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek, doprawić solą, dodać resztę przypraw i smażyć jeszcze przez około minutę co chwilę mieszając.
  • Przełożyć do pojemnika rozdrabniacza i chwilę zmiksować (lub posiekać drobniej na desce).
  • Połączyć rozdrobnioną ciecierzycę, kaszę jaglaną oraz cebulę w jednej misce. Doprawić składniki solą oraz pieprzem, dodać jajko, bułkę tartą, tahinę jeśli ją mamy i wymieszać składniki na jednolitą masę.
  • Wilgotnymi dłońmi uformować kotleciki, obtoczyć je w bułce tartej i kłaść na rozgrzaną patelnię z 3 łyżkami tłuszczu. Smażyć na złoty kolor z dwóch stron.

Ciecierzyca – właściwości odżywcze i lecznicze

Kotlety z ciecierzycy to znakomita potrawa. Ciecierzyca bowiem jest dobrym źródłem witamin z grupy B – ryboflawiny i niacyny. Ryboflawina (witamina B2) bierze udział w tworzeniu czerwonych płytek krwi, a jej niedobory prowadzą do powstawaniu ran na skórze (zajady, afty). Niacyna, czyli witamina B3 jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Dzięki niej też możliwa jest synteza hormonów, m.in. tyroksyny. Niedobory witaminy B3 prowadzą do zaburzeń psychicznych. Ciecierzyca jest również bardzo dobrym źródłem witaminy B5, witaminy B6 i witaminy B1. Ta pierwsza, zwana także kwasem pantotenowym, również bierze udział w syntezie hormonów, ale też dodatkowo wspiera wytwarzanie przeciwciał i opóźnia procesy starzenia. Witamina B6, nazywana pirydoksyną, uczestniczy w produkcji hemoglobiny i również wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Witamina B1, czyli tiamina oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy. Jej niedobory mogą się wiązać ze skurczami, nieustającym zmęczeniem i niewydolnością krążenia. Ciecierzyca to prawdziwa kopalnia witaminy B9 – już 100 gramów tej rośliny strączkowej wypełnia dzienne zapotrzebowanie na B9 w ponad 400%! Witamina ta wpływa na wzrost nowych komórek. To też ważna witamina dla kobiet ciężarnych i planujących ciążę – odpowiedni jej poziom zapobiega występowaniu wad wrodzonych płodu. Jest to także ważna witamina w prewencji chorób sercowo-naczyniowych – obniżając poziom szkodliwej homocysteiny. Co istotne jest to naturalna i przez to w pełni biodostępna dla wszystkich osób forma witaminy B9 – foliany.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ