Cukrzyca typu 1 jest chorobą nieuleczalną
Fot. Pixabay.com

Za rozwój cukrzycy typu 1 odpowiada upośledzenie trzustki, które prowadzi do zaburzeń wydzielania insuliny lub zupełnego zaprzestania jej produkcji. Aby temu zaradzić, pacjent, który zmaga się z cukrzycą typu 1, musi przyjmować insulinę z zewnątrz. Robi to za pomocą zastrzyków lub pompy insulinowej.

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/cukrzyca-typu-1-przyczyny-badania-leczenie-i-powiklania/

Przyczyny i objawy cukrzycy typu 1

Choroba ta ujawnia się najczęściej w wieku dziecięcym lub nastoletnim, choć diagnozowana jest również u dorosłych. Zaliczana jest do chorób autoimmunologicznych. O takich chorobach mówimy wówczas, gdy układ immunologiczny atakuje własne komórki, traktując je jako patogeny. W przypadku cukrzycy typu 1 atakowane są komórki trzustki. Z kolei uszkodzenie tych komórek, odpowiedzialnych za produkcję insuliny, prowadzi do tego, że po spożywaniu posiłków, które zawierają węglowodany, poziom glukozy we krwi diabetyka niebezpiecznie rośnie. To z kolei jest przyczyną uszkodzenia wielu narządów i zaburzenia procesów metabolicznych.

Czynnikami, które sprzyjają rozwojowi cukrzycy typu 1 są:

  • inne choroby autoimmunologiczne,
  • niedobory witamin D3,
  • zbyt wczesne rozszerzenie diety dziecka o krowie mleko,
  • stan przedrzucawkowy w ciąży,
  • infekcje wirusowe.

Cukrzyca związana jest z nadmiernie wysokim poziomem glukozy we krwi, co powoduje m.in. nasilone pragnienie i związane z nim nadmierne picie płynów, wielomocz oraz oddawanie moczu w nocy, często pojawiające się stany zapalne układu moczowego oraz zmiany skórne, którym towarzyszy również swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie oraz suchość skóry.

Jak leczyć cukrzycę typu 1?

Aby zdiagnozować cukrzycę typu 1 konieczne jest wykonanie badań krwi, w których oznacza się stężenie glukozy na czczo. Jeśli wynik oscyluje powyżej 126 mg/dl, potwierdza się stan chorobowy i należy natychmiast rozpocząć leczenie, zanim dojdzie do poważnych powikłań. Ta choroba niestety nigdy nie zostanie całkowicie wyleczona, a pacjent będzie się z nią zmagał do końca życia. Wymaga ona od niego przestrzegania wielu zasad związanych z podażą węglowodanów podczas posiłków, stałym kontrolowaniem poziomu glukozy we krwi, zmianie nawyków żywieniowych. Leczenie polega na zewnętrznym podawaniu insuliny. Odbywa się to za pomocą zastrzyków lub też przy pomocy pompy insulinowej.

Zobacz też: http://sport-guru.pl/jak-objawia-sie-zapalenie-pluc/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ