Problemem skórnym, z którym często spotykają się dermatolodzy, są włókniaki. Wielu pacjentów reaguje przerażeniem na wieść, że stanowią one jedną z postaci nowotworu. Warto więc dowiedzieć się, czym są włókniaki, czy należy je usuwać oraz czy stanowią jakiekolwiek zagrożenie dla życia lub zdrowia człowieka.

Co to jest włókniak?

Włókniak (czyli z łac. fibroma) to rodzaj łagodnego nowotworu, powstałego z tkanki łącznej. Wyglądem przypomina kilkumilimetrową grudkę lub guza, który tworzy się na powierzchni ciała w różnych jego miejscach – najczęściej na twarzy, dekolcie, szyi, ramionach, w pachwinach i pod pachami. Mówiąc o tym, czym są włókniaki, nie można pominąć podziału na ich dwa podstawowe rodzaje. Odmiana miękka to dość luźno zwisający, workowaty fragment skóry, kolorem nie odbiegający od reszty. Ten rodzaj guza, mimo że wrodzony, może występować u osób w każdym wieku, jednak najczęściej spotyka się go u starszych pań. Często to efekt jakiejś choroby. Włókniaki miękkie z reguły pojawiają się w liczbie mnogiej na karku, powiekach, szyi, dekolcie i pod pachami. Z kolei miejscem występowania włókniaków twardych są zazwyczaj kończyny. Ich barwa wyraźnie odznacza się od reszty ciała – jest o wiele ciemniejsza, czasem wręcz brązowa. Tego rodzaju zmiany są szorstkie i twarde w dotyku, a ponadto mniejsze od włókniaków miękkich. Najczęściej pojawiają się pojedynczo. Grudka taka nie jest wrodzona – pojawia się w różnym wieku, a jej przyczyną jest np. stan zapalny, uraz czy ugryzienie.

Czy włókniak jest groźny?

Skoro wiemy już, czym są tego rodzaju zmiany, warto odpowiedzieć sobie na nurtujące wielu pacjentów pytanie: czy włókniak jest groźny? Jak podkreślają specjaliści, guzki te nie stanowią żadnego niebezpieczeństwa ani powodu do niepokoju. Są to co prawda odmiany nowotworu, jednak bardzo łagodnego, który nigdy nie przeobraża się w formę złośliwą i nie robi żadnych przerzutów. Zaobserwowanie u siebie włókniaków nie stanowi powodu do pilnej wizyty u specjalisty ani nie wymaga podjęcia leczenia. Mimo wszystko, nie zaszkodzi przy okazji skonsultować tej sprawy z lekarzem rodzinnym lub dermatologiem. Choć brak tu jakiegokolwiek zagrożenia, wielu pacjentów odczuwa psychiczny dyskomfort z powodu guzka, zwłaszcza że zmiany te lubią umiejscowić się w dość specyficznych okolicach na ciele, np. na powiekach czy biuście, wpływając na estetykę wyglądu i stanowiąc przez to źródło kompleksów.

Czy trzeba usuwać włókniaki?

W większości przypadków usuwanie włókniaków zalecane jest w momencie pojawienia się na ciele większej ich liczby, jedynie w celu poprawy wyglądu skóry. Klasyczny zabieg chirurgiczny może jednak skutkować bliznami i nawrotami, dlatego współczesna medycyna estetyczna proponuje redukcję zmian przy wykorzystaniu lasera, a niekiedy – choć coraz rzadziej – również prądów elektrycznych (elektrochirurgia) lub zamrażania ciekłym azotem (kriochirurgia). Część osób decyduje się na domowe sposoby i samodzielne usuwanie włókniaków. Specjaliści odradzają te metody, ponieważ wiążą się z bólem i możliwością powstania powikłań.

[Głosów:2    Średnia:4.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ