Jak wygląda proces produkcji herbaty

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów na świecie. W jaki sposób produkuje się herbatę?

Z jakiego krzewu produkuje się herbatę?

Herbata jaką znamy i pijemy pochodzi od krzewu zwanego herbatą chińską (Camellia sinensis L.). To wywodząca się z Azji roślina, która obecnie uprawiana jest także w wielu innych zakątkach świata, w tym między innymi na Sri Lance, w Indiach, w Turcji czy w Kenii.

Z krzewu herbaty chińskiej wytwarza się większość najpopularniejszych typów herbat jak herbata biała, czarna, herbata zielona czy też czerwona herbata – pu-erh.

Do herbaty wykorzystywane są przede wszystkim listki, ale także pączki kwiatowe, kwiaty, ogonki liściowe oraz drobne gałązki. Zbiór najczęściej odbywa się obecnie z użyciem specjalnych maszyn.

Następnie proces produkcji herbaty zależny jest już od jej typu. Jak zatem wytwarza się poszczególne typy herbat?

Jak produkuje się herbaty czarne?

Najbardziej popularne herbaty czarne są produkowane na skutek czterech etapów obróbki liści z krzewów herbacianych, a mianowicie:

  • więdnięcia,
  • skręcania,
  • fermentacji,
  • suszenia.

Dzięki temu można uzyskać herbatę, która posiada mocny, intensywny smak oraz aromat, a także daje ciemny kolor w porównaniu z innymi typami herbat.

Jak produkuje się herbaty zielone i białe?

Najkrótszy proces produkcji dotyczy herbat zielonych oraz białych. Są to herbaty, które nie są poddawane procesom fermentacji.

Najwięcej staranności wymaga przyszykowanie herbaty białej. Herbata biała pozyskiwana jest z pąków liściowych i liści zebranych wczesną wiosną, które następnie suszone są na słońcu.

Z kolei herbata zielona wytwarzana jest z liści poddawanych obróbce cieplnej z wykorzystaniem pary wodnej.

Jak produkuje się czerwoną herbatę?

Czerwona herbata stanowi rodzaj suszu pomiędzy herbatą czarną a zieloną. Jest ona poddawana krótkiej fermentacji, aż do momentu, gdy liście zaczną być czerwone. Stąd też pochodzi jej nazwa.

Zatem każda herbata wytwarzana jest w nieco inny sposób. Chociaż powstają one z tego samego krzewu, mają zupełnie inne smaki!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ