Dieta Dukana

Dieta białkowa to specyficznie ułożony jadłospis. Dominującym jej składnikiem odżywczym jest białko. Pomysłodawcą takiego menu był francuski lekarz specjalizujący się w żywieniu człowieka, Pierre Dukan. Od jego nazwiska dieta białkowa nazywana  jest także jako dieta Dukana.

Możliwości diety białkowej

Posiłki, które zawierają białka tak naprawdę można jeść bez ograniczeń ilościowych. Na tej diecie nie ma więc czegoś takiego jak głodówka, jeśli jesteśmy głodni wystarczy sięgnąć po kawałek chudego mięsa lub porcję niskotłuszczowego nabiału. Stosowanie tej  diety nie narzuca rytmu posiłków.

Na diecie baiłkowej chudniemy, jedząc i nie odczuwając głodu. Jest ona skuteczna pod warunkiem, że wybieramy produkty wysokobiałkowe, jednak o niskiej zawartości tłuszczu. Skutkiem diety Dukana jest nie tylko utrata kilogramów, ale i niedobór witamin, błonnika, co może zaburzać pracę jelit.

Zasady diety białkowej

Główne zasady diety białkowej

*każdy posiłek powinnismy uzupełnić wypiciem dwóch pełnych szklanek wody mineralnej lub źródlanej,

*w ciągu pierwszych kilku tygodni diety należy unikać wysiłków fizycznych

*należy jeść zawsze, gdy czujemy głód.

*podczas pierwszych dwóch etapów diety zakazane jest stosowanie tłuszczów,

*pozwala się zażywanie witaminowych suplementów diety.

dieta białkowa rozwiązanidm na masę mięśniową

4 fazy diety białkowej

Dieta została podzielona na 4 fazy, zgodnie z produktami dopuszczonymi do spożycia oraz faktycznym działaniem.

*Pierwszy etap trwa od 2 do 7 dni. Jest to faza uderzeniowa, w tym czasie dopuszcza się podawanie jedynie produktów wysokobiałkowych.

*Faza druga diety białkowej to okres uzupełnienia diety o warzywa, etap naprzemienny, nie powinien być dłuższy niż 10 dni. Przez pierwszą jego połowę można jeść posiłki białkowe naprzemiennie z warzywami, w drugiej części dopuszcza się już wyłącznie produkty na bazie protein.

*Przy trzecim etapie możemy uprawiać aktywność fizyczną. Zadaniem tej fazy jest utrzymanie uzyskanych efektów oraz zabezpieczenie przed efektem jojo. Do menu dodaje się owoce i ser, czas jej trwania zależy od spadku wagi , 1 kilogram/ na 10 dni.

*Faza czwarta to czas stabilizacji efektów. Możemy jeść wszystko , oprócz słodyczy i słodkich napojów. Nadal obowiązuje nas jeden dzień w tygodniu, kiedy możemy odżywiać się wyłącznie tak, jak podczas pierwszego etapu diety 2.

Dominujące potrawy diety Dukana

  • I faza – jajecznica, serek wiejski, piersi kurczaka w ziołach, sałatka z tuńczyka, jogurt naturalny, otręby owsiane,
  • II faza – serek ziarnisty z rzodkiewkami i pomidorem, dorsz z surówką z marchewki, serek odtłuszczony ze szczyptą słodzika, jajka na twardo,
  • III faza – jogurt naturalny z truskawkami lub bananem, sałatki owocowe, pierś kurczaka z kalafiorem, otręby owsiane z mlekiem,
  • IV faza – wystarczy trzymać się ogólnych zasad zdrowego żywienia.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ