Dlaczego skórki wokół paznokci u niektórych są praktycznie niewidoczne, podczas gdy u innych sprawiają masę problemów? Zadzierające się, stwardniałe i przesuszone skórki wokół paznokci to przede wszystkim efekt niewłaściwie wykonanego manicure oraz braku ich odpowiedniej pielęgnacji. Kondycję skórek wokół paznokci możemy jednak bardzo szybko poprawić przy pomocy domowych metod. Podpowiadamy zatem, jak dbać o skórki wokół paznokci!

Jak dbać o skórki wokół paznokci: przyczyny zadzierania się skórek

Problem zadzierania się skórek paznokci może wynikać z kilku różnych przyczyn. Przede wszystkim jest to nieprawidłowo wykonany manicure, podczas którego zbyt głęboko wycinamy skórki. Skórki mogą jednak zadzierać się również wtedy, gdy nasza skóra jest przesuszona – duży wpływ ma na to chłodne powietrze i niskie temperatury na przełomie jesieni i zimy. Przyczyną takiej sytuacji może być również mycie naczyń bez rękawiczek i bezpośredni kontakt skórek z silnie działającymi detergentami. Na niekorzyść w tej sytuacji działa również nadmierne moczenie dłoni, które powoduje zmiękczenie naskórka i zwiększenie jego skłonności do mechanicznych urazów.

Jak dbać o skórki wokół paznokci: nie należy zatem wycinać skórek?

Skoro wycinanie skórek wokół paznokci jest najczęstszą przyczyną ich zadzierania się, czy to oznacza, że nie należy ich w ogóle wycinać? Nie, ale należy to robić w odpowiedni sposób – przy pomocy specjalnego preparatu do usuwania skórek i drewnianego patyczka. Możemy oczywiście usuwać skórki również w tradycyjny sposób przy pomocy cążków, jednak ich nieprawidłowe użycie (rozcinanie skórek i powstające w tym miejscu ranki) może tylko zwiększyć skłonność do zadzierania się skórek, a dodatkowo uszkodzić płytkę paznokcia. Jeżeli nie jesteśmy w stanie samodzielnie przeprowadzić tego zabiegu, wybierzmy się do manikiurzystki, która zastosuje odpowiedni preparat do zmiękczania skórek i wypielęgnuje je tak, by podkreślały one wykonany manicure.

Jak dbać o skórki wokół paznokci: oliwka lub odżywka do skórek

Jeżeli regularnie mamy do czynienia z zadzierającymi się, twardniejącymi i przesuszonymi skórkami wokół paznokci, musimy odpowiednio je pielęgnować nie tylko podczas wykonywania manicure, ale też na co dzień. Bardzo przydatna może okazać się w tym przypadku specjalna odżywka lub oliwka do skórek, która je zmiękczy, odżywi i zabezpieczy przed zadzieraniem w przyszłości. Warto szukać takich preparatów do skórek, które będą dodatkowo spowalniać ich odrastanie. Na rynku kosmetycznym, poza oliwkami czy odżywkami do skórek, znajdziemy też specjalne lakiery do paznokci z odżywczymi olejkami, które są w stanie pielęgnować zarówno płytkę paznokcia, jak i skórki.

Jak dbać o skórki wokół paznokci: dodatkowe porady

  • Wszelkie prace domowe, z użyciem wody oraz detergentów, należy wykonywać w gumowych rękawiczkach, by niepotrzebnie nie rozmiękczać naskórka i nie narażać go na działanie silnych substancji.
  • Najlepiej zrezygnować z samodzielnego wycinania skórek cążkami na rzecz odsuwania ich drewnianym patyczkiem (drewniane patyczki możemy znaleźć w każdej drogerii).
  • Przy codziennej pielęgnacji nie należy zapominać o stosowaniu natłuszczającego kremu do rąk i paznokci. Podczas wykonywania prac domowych, warto nałożyć jego grubszą warstwę pod rękawiczki, tworząc nietypową “maseczkę” – pod wpływem wyższej temperatury, składniki aktywne kremu będą lepiej wchłaniać się w skórki.
  • Od czasu do czasu warto zafundować dłoniom i skórkom dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne np. kąpiel w podgrzanej oliwie z oliwek z dodatkiem soku z cytryny.
  • Jesienią i zimą należy pamiętać o noszeniu rękawiczek, by nie narażać dłoni i skórek na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.
  • Jeżeli nie mamy pod ręką specjalnego preparatu do skórek, wmasujmy w nie suchy olejek przeznaczony do pielęgnacji ciała.

[Głosów:16    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ