Nadmierne wypadanie włosów u kobiet jest nie tylko problemem kosmetycznym, ale także medycznym, a nawet psychologicznym. Każda pani mocno przeżywa przerzedzenie swojej fryzury, co często prowadzi do depresji. Warto sobie zdać sprawę, że jest to jednak sygnał wysyłany przez organizm, informujący o niekorzystnych zmianach zachodzących wewnętrznie.

Specyfika włosów

Włosy składają się z części widocznej zbudowanej ze zrogowaciałych komórek oraz części niewidocznej zlokalizowanej w mieszku włosowym. Takich mieszków znajduje się na głowie około 100-120 tysięcy, a ich liczba nigdy nie zwiększy się w czasie życia, natomiast może się zmniejszać. Dolna część włosa w mieszku, czyli macierz, jest miejscem, w którym zachodzą dość intensywne procesy metaboliczne związane z rozmnażaniem się komórek. To wszystko sprawia, że komórki wykazują wyjątkowo dużą wrażliwość na jedzenie niezbyt zdrowych produktów żywnościowych, palenie papierosów, przyjmowanie leków czy też wszelkiego typu infekcje i choroby. Innymi słowy, od stylu życia zależy w dużej mierze jakość włosów. Średnia żywotność włosa wynosi 3-6 lat, po czym włos wypada i pojawia się nowy włos, o ile cały cykl nie zostaje zaburzony.

Przyczyny wypadania włosów u kobiet

Zupełnie naturalna jest utrata 100-150 włosów dziennie, ale problem pojawia się przy większym przerzedzeniu włosów. Czynników powodujących nadmierne wypadanie włosów u kobiet może być tak wiele, że zazwyczaj największą trudność sprawia ustalenie przyczyn. Bardzo często źródłem kłopotów bywają zmiany hormonalne związane z konkretnym etapem życia kobiety bądź z farmakologiczną regulacją gospodarki hormonalnej. Chodzi tutaj zarówno o burzę hormonalną u nastolatek, jak i przerzedzenie włosów podczas menopauzy wynikające ze zmian w poziomie żeńskich hormonów płciowych. Wzmożonemu wypadaniu włosów może także służyć doustna antykoncepcja hormonalna. Również kobiety w ciąży i po porodzie narzekają na kiepską kondycję włosów.

Tryb życia też ma znaczenie!

Jednak w ostatnich latach coraz bardziej powszechne stają się problemy z wypadającymi włosami z powodu nieodpowiedniego stylu życia oraz nieprawidłowej ich pielęgnacji. Włosy należy regularnie odżywiać i to również od środka, natomiast dieta obfitująca w słodycze, fast foody i napoje gazowe prowadzi do powstania niedoborów witamin, minerałów i ważnych składników odżywczych, co ma swoje przełożenie na kondycję włosów. Do tego dochodzi palenie papierosów, duże ilości alkoholu i po jakimś czasie widać wyraźne przerzedzenie włosów. Równie niekorzystny wpływ na mieszki włosowe ma długotrwale utrzymujący się stres oraz napięcie nerwowe, a także zbyt intensywne i częste zabiegi stylizacyjne czy też za mocne upinanie włosów.

Problemy z utratą włosów u pań mogą również wynikać ze stanów chorobowych, a zwłaszcza nieprawidłowej pracy tarczycy, chorób ginekologicznych związanych z zaburzeniem równowagi pomiędzy żeńskimi a męskimi hormonami płciowymi bądź z powodu anemii.

Widać wyraźnie, że przyczyny wypadania włosów u kobiet mogą mieć bardzo różny charakter, a skala zjawiska bywa na tyle silna, że niekiedy jedynym ratunkiem pozostaje przeszczep włosów.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: http://www.drturowski.pl/pl/utrata-wlosow/kobiety.html

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ