Przychodzi moment, w życiu każdego z nas, kiedy uświadamiamy sobie, że do tej pory samowystarczalni rodzice nie są w stanie sami o siebie zadbać. Ich stan zdrowia uniemożliwia im wykonywanie podstawowych czynności. Jest to temat trudny zarówno dla dzieci, które powinny zapewnić im właściwą opiekę ale i dla seniorów, którym ciężko pogodzić się z sytuacją, w której ich zdolności zostały ograniczone.

Osoby starsze wymagają opieki

Problemy zdrowotne najczęściej nie pojawiają się z dnia na dzień. Obserwując uważnie rodziców jesteśmy w stanie określić czy będą potrzebowali naszej pomocy i wsparcia czy też jeszcze nie. Pogarszający się stan zdrowia jest sygnałem dla rodziców jak i dzieci, że warto zawczasu pomyśleć o rozwiązaniu, dobrym dla obydwu stron. Bardzo ważne jest tutaj zdanie rodziców ale i możliwości dzieci. Jest dość szerokie grono osób starszych, które nie chcą być ciężarem dla swoich dorosłych dzieci i zdecydowani są na uzyskanie pomocy w prywatnych ośrodkach, takich jak prywatny dom opieki w mazowieckim. Oczywiście pobyt w takim ośrodku wiąże się z kosztami finansowymi i wsparcie dzieci może okazać się konieczne. Jednak mazowieckie tereny mogą okazać się idealnym miejscem na spędzenie jesieni życia, zwłaszcza osobom schorowanym. Fachowa opieka lekarska, pomocne i uśmiechnięte opiekunki, opieka rehabilitantów to tylko niektóre zalety tego rozwiązania. Więcej informacji zawiera domseniora24.pl.

Samotne mieszkanie jest najgorszą decyzją

Wiele osób starszych nie chce zdecydować się ani na prywatną opiekę ani na pomoc ze strony dzieci. Uważają, że mają oni już własne rodziny i brak czasu na „starych” rodziców. Ponadto, wiele osób starszych nie zdaje sobie do końca sprawy z zagrożenia jakie niesie samotne mieszkanie. W dalszym ciągu uważają, że są w stanie poradzić sobie sami. Wystarczy jednak chwila nieuwagi i nieszczęście gotowe – niewyłączony gaz czy upadek mogą doprowadzić do tragedii.

Warto pewne rozwiązania przemyśleć z odpowiednim wyprzedzeniem. W momencie pojawienia się sytuacji kryzysowej będziecie mieć czas na podjęcie słusznej decyzji, satysfakcjonującej obydwie strony. Pamiętajcie jednak, że rozmowy z rodzicami na temat ewentualnych zmian w miejscu ich zamieszkania są konieczne. Tylko tak poznacie ich oczekiwania do co ewentualnej opieki.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ