10 sposobów jak odżywić paznokcie

Zadbane dłonie to wizytówka każdej kobiety. Byśmy nie miały się czego wstydzić, należy zadbać o odpowiednią pielęgnację paznokci. Wcale nie potrzebujemy do tego masy kosmetyków albo wizyty w salonie kosmetycznym. O paznokcie możemy dbać równie dobrze domowymi sposobami.

Czynniki osłabiające płytkę paznokcia

Zawsze masz ręce pełne roboty. Dłońmi wykonujesz milion czynności. Często czujesz jak skóra dłoni się marszczy, jest przesuszona. Również paznokcie mogą być w złej kondycji.

Czynniki osłabiające stan paznokci:

zmiany temperatury,

zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura,

detergenty,

promienie słoneczne,

chlorowana woda,

niedobór witamin,

jak odżywić paznokciechoroby narządów wewnętrznych,

nieprawidłowa przemiana materii.

8 sposobów na to, jak zadbać o paznokcie

1. Dieta to podstawa

Podstawą pięknych paznokci jest zdrowy styl życia i dieta bogata w witaminy i minerały. To, co jemy, ma ogromny wpływ na kondycję naszej skóry, włosów czy właśnie paznokci. Pamiętajmy, by do swoich zwyczajów żywieniowych włączyć produkty bogate w witaminę A oraz witaminy z grupy B i te zawierające białko, wapń, żelazo, cynk, krzem i miedź.

2. Dłonie potrzebują ciągłego nawilżania

Dbanie o paznokcie rozpoczynamy od nawilżania dłoni. Są one narażone m.in. na wysuszanie (choćby od suszarek w publicznych toaletach), zmiany temperatury (gdy wychodzimy zimą na dwór), zbyt wysoką temperaturę (promienie słoneczne) czy detergenty (przy zmywaniu bądź czyszczeniu). Nigdy nie należy zapominać o zakładaniu gumowych rękawic przy wykonywaniu prac domowych oraz nie powinno się rozstawać z kremem do rąk. Nasze dłonie wysusza nawet umycie ich mydłem, dlatego niezbędne jest regularne nawilżanie i odżywianie.

3. Zbawienne działanie oliwy

W domowej pielęgnacji paznokci warto też zwrócić uwagę na ich skracanie. Nożyczki i cążki mogą powodować rozdwajanie paznokci, dlatego korzystniej będzie wybrać pilnik, i to najlepiej szklany bądź papierowy zamiast metalowego. Ważne też, aby piłować paznokcie w jednym kierunku, pod kątem ok. 45 stopni, a nie prostopadle. Natomiast przed wycinaniem skórek dobrze jest je zmiękczyć 20-30 min. w miksturze sporządzonej z dwóch łyżek świeżego soku z ananasa i 1 łyżki oliwy z oliwek. Nie należy jednak przesadzać z częstotliwością wycinania skórek, bowiem im częściej są wycinane, tym szybciej rosną. Jednym z bardziej znanych domowych sposobów pielęgnacji paznokci jest wykorzystanie oliwy. Oliwa to zbawczy produkt dla paznokci, ponieważ wzmacnia ich płytki. Istnieje kilka domowych sposobów na wykorzystanie oliwy do zadbania o nasze paznokcie. Najpopularniejszy zakłada moczenie paznokci w podgrzanej oliwie, przynajmniej dwa razy w tygodniu. Warto zabieg zastosować wieczorem, aby na noc założyć bawełniane rękawiczki bądź skarpetki i oliwę zmyć dopiero następnego dnia. Oliwa poradzi sobie także z rozdwajającymi się paznokciami. Należy gotować na parze przez ok. godzinę pół szklanki oliwy z 2 łyżkami skrzypu. Po wystudzeniu należy maczać palce przez 15 minut. Zabieg trzeba powtarzać każdego tygodnia. Natomiast osobom borykającym się z problemem przebarwionych paznokci (spowodowanym częstym używaniem lakieru do paznokci w intensywnym kolorze) służyć będzie kuracja oliwą z dodatkiem soku z cytryny, która rozjaśni płytki paznokci.

4. Kąpiel solna

W celu wzmocnienia paznokci i, przy okazji, wygładzenia dłoni, warto zafundować im pełną minerałów kąpiel z dodatkiem soli morskiej. Solankę należy przygotować w miseczce, a następnie umieścić w niej dłonie na ok. 30 minut. Jeżeli zabieg będziemy powtarzać kilka razy w tygodniu, zadowalające efekty pojawią się już kilkunastu dniach.

Plan pielęgnacji paznokci dla ciebie:

1. Codziennie smaruj ręce kremem do rąk, a stopy – kosmetykiem do stóp. Wmasuj go też w palce – podziała wtedy na paznokcie i skórę wokół nich. Kremy do rąk stosuj po każdym moczeniu rąk (po myciu, zmywaniu itp.). Dobrze, aby miały filtry UV (skóra rąk szybko się starzeje).

2. Skóra rąk i paznokcie nie lubią gorącego powietrza, np. z suszarek elektronicznych. Staraj się ich nie używać, a jeśli nie masz innego wyjścia – zaraz potem wetrzyj w dłonie krem (noś go zawsze w torebce!).

3. Regularnie rób dłoniom peeling, porządnie wmasowując go też w palce. Nie uszkodzisz paznokci, a skórki wokół będą miękkie i zadbane.

4. Codziennie malujesz paznokcie kolorowym lakierem? Zrób przerwę na kurację odżywkową – naprawdę tego potrzebują. Pamiętaj, że zadbane paznokcie pomalowane tylko odżywką (bezbarwną lub mleczną) są bardzo seksowne.

5. Odżywki i olejki do zmywania stosuj na noc. Wtedy podziałają skutecznie.

6. Maseczka Oliwkowo – Cytrynowa. Kto powiedział, że maseczki są zarezerwowane tylko dla twarzy i włosów? Nasze paznokcie również wymagają intensywnego odżywienia. Z tego względu powinnyśmy od czasu do czasu nakładać na nie oliwę z oliwek wymieszaną z sokiem z cytryny, a następnie założyć rękawiczki. Czas trwania zabiegu to kilka godzin, dlatego warto wykonywać go na noc, zaraz przed snem.

7. Wycinanie skórek. Zastanawiasz się czy wycinać skórki? O wiele lepszym rozwiązaniem jest ich delikatne odsunięcie specjalnym patyczkiem. Wcześniej możesz nałożyć na nie preparat, który ma działanie zmiękczające. Pamiętaj, że zabezpieczają paznokieć przed różnego rodzaju drobnoustrojami! Jeśli mimo to zdecydujesz się na wycinanie skórek, zatroszcz się o to, by zabieg został wykonany wysterylizowanymi narzędziami.

8. Warto też zainwestować w tanie produkty, które dostaniemy w każdej aptece, dosłownie za kilka złotych. Dobrze jest wcierać w paznokcie olejek rycynowy i płynną witaminę A lub E. Witaminy zadbają o kondycję paznokci, a olejek pozwoli, aby szybciej rosły. Aby te kuracje były skuteczne, koniecznie musimy zrezygnować ze zmywacza do paznokci z acetonem, a także robić przerwy w malowaniu paznokci w mocno nasyconych barwach.

Jak dbać o paznokcie właściwą odżywką?

Dobierz odpowiednią odżywkę do paznokci. Poznaj rodzaje odżywek:

Wzmacniające, przeznaczone do kruchych i łamliwych paznokci. Są wzbogacone w składniki, które „wbudowują się” w płytkę paznokcia (np. ceramidy, proteiny) i sprawiają, że staje się ona twardsza i bardziej odporna na łamanie. Odżywki tego typu stosuj codziennie – także jako bazę pod lakier.

Regenerujące, odżywcze. Te z kolei są wzbogacone głównie w składniki nawilżające i wspomagające odrastanie zdrowych paznokci (np. witaminy). Mogą mieć postać lakieru (zwykle nadaje on ładny połysk, można go stosować jako naturalne wykończenie manikiuru) lub oliwki, która jednocześnie pielęgnuje skórki.

Kremy, oliwki, maseczki. Intensywnie pielęgnują przesuszone i zniszczone paznokcie i skórki. Stosuj je jako kurację – po nałożeniu trzeba je wmasować (nie nakładaj potem lakieru – nie będzie się trzymał tłustawej płytki).

„Nie” dla paznokci

Jeśli dużo pracujesz na komputerze, obcinaj na krótko paznokcie lub stukaj w klawisze opuszkami. W przeciwnym razie mogą się rozdwajać.

Nie skub lakieru, gdy zaczyna odpryskiwać. Jeśli robisz to często, możesz uszkodzić płytkę.

Staraj się jak najrzadziej wycinać skórki (czasami to konieczne). To przyspiesza ich narastanie.

Nie używaj zbyt często polerki do paznokci. To mocno je osłabia i powoduje, że stają się kruche.

Nie nakładaj tipsów! Bardzo niszczą i osłabiają paznokcie. I są de mode!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ