jak wzmocnić paznokcie

Zdrowe, błyszczące i zadbane paznokcie stanowią dopełnienie do pięknych włosów i gładkiej skóry ciała i twarzy. Szczególnie latem, kiedy odkrywasz więcej niż zwykle, warto zastosować środki pielęgnacyjne na wzmocnienie paznokci.

 jak wzmocnić paznokcieJeśli regularnie malujesz paznokcie, ich płytka może ulec uszkodzeniu i osłabieniu. Dlatego pamiętaj, by przed pokrywaniem ich lakierem, nakładać preparaty odżywcze i wzmacniające. Słabe, łamliwe, czy lekko zżółknięte paznokcie odejmą urody nawet najpiękniejszym i najbardziej zadbanym dłoniom. Oprócz manicure japońskiego, czy drogich, sklepowych odżywek warto postawić na inne, bardziej naturalne i sprawdzone sposoby, z których korzystały zapewne już nasze babcie.

1. Sposób – Powiększanie płytek

Aby paznokcie były piękne, nie mogą być schowane pod skórkami. Dopiero ich usunięcie nada płytkom ładny kształt i optycznie je powiększy. Wycinanie skórek metalowymi cążkami może jednak uszkodzić paznokcie. Dlatego podczas domowego manikiuru smaruj skórki zmiękczającym kremem, a po kilku minutach odsuwaj je patyczkiem. Jeżeli są grube i szybko rosną, raz w miesiącu wybierz się do manikiurzystki. Ona usunie skórki delikatnie i fachowo. Często zdarza się, że naskórek wokół płytek jest przesuszony i tworzą się zadziorki. Unikniesz tego, używając oliwki do skórek, zawierającej jojobę lub witaminę E. Skuteczne też jest nacieranie ich olejkiem rycynowym i sokiem z cytryny.

2. Sposób – Nadawanie idealnego kształtu

Nie używaj do tego nożyczek ani cążek, bo one rozwarstwiają płytkę. Podobnie zresztą działa pilnik metalowy, więc zrezygnuj z niego na zawsze. Lepsze będą przybory pokryte papierem ściernym lub szklane. Po te ostatnie sięgaj, gdy masz miękkie i delikatne płytki. Pamiętaj, że pilniki szklane są kruche, używaj ich więc ostrożnie i przechowuj w specjalnym futerale. Jeśli zdecydujesz się na papier ścierny, dobierz wielkość ziarna do grubości paznokci: im mocniejsze płytki, tym ziarno większe. Paznokciom możesz nadać kształt kwadratowy, o lekko zaokrąglonych bokach, lub migdału. Na zakończenie przeciągnij kilka razy w jedną stronę bardzo miękkim pilnikiem po krawędzi płytek. To „zamknie” je i zapobiegnie ich rozwarstwianiu.

3. Sposób – Wygładzanie i polerowanie

Paznokcie, podobnie jak skóra, potrzebują raz na jakiś czas złuszczenia zewnętrznej warstwy rogowej. Dzięki temu odzyskują piękny połysk i naturalny, różowawy koloryt. Do oczyszczania i odświeżania płytek nie wykorzystuje się jednak kremowych preparatów do pilingu, lecz specjalne polerki bądź wielostronne pilniki wygładzające. Mają one zwykle dwie lub cztery różne powierzchnie pokryte papierem ściernym. Delikatne polerowanie paznokci zacznij stroną najbardziej ziarnistą, a skończ najdelikatniejszą, która usunie nierówności i zarysowania oraz ostatecznie wygładzi płytkę. Wystarczy przesunąć po paznokciu każdą stroną polerki tylko po 3-4 razy. Nie należy przy tym dociskać przyboru do płytek, by ich nie uszkodzić i nadmiernie nie zetrzeć ich warstwy ochronnej. Zabieg powtarzaj raz na trzy tygodnie, a jeśli twoje paznokcie są bardzo delikatne – raz na miesiąc.

4. Sposób – Wzmacnianie od wewnątrz

Słabe i kruche paznokcie mogą świadczyć o braku w organizmie witamin czy mikroelementów. Zwykle jest to problem sezonowy, pojawiający się jesienią lub wczesną wiosną. Często można wtedy zaobserwować nie tylko zmiany w wyglądzie paznokci, ale też zwiększone wypadanie włosów czy matowy wygląd skóry. W takich wypadkach warto sięgnąć po tabletki lub kapsułki z witaminami A, E, żelazem, cynkiem, selenem i krzemem. Kuracja nimi powinna trwać 2-3 miesiące. Potem należy zrobić przerwę.

5 Sposób – Nakładanie odżywek

Jeżeli paznokcie tracą formę, stają się łamliwe i nierówne, pomoże im miesięczna kuracja specjalnymi odżywkami. Mają one najczęściej postać bezbarwnego lub pastelowego lakieru albo emulsji. Zwykle nakłada się jedną lub dwie warstwy kosmetyku na czyste, nieumalowane paznokcie. Zabieg powtarza się co 2-3 dni. W tym czasie nie należy używać kolorowych lakierów ani zdobić płytek cyrkoniami czy naklejkami. Odżywka będzie skuteczna, jeśli właściwie ją dobierzesz. Stan paznokci kruchych i słabych poprawią emulsje z witaminami z grupy B, ceramidami oraz minerałami, np. wapniem czy magnezem. Płytki cienkie znakomicie wzmocnią kosmetyki z proteinami i wyciągami roślinnymi, nierównym zaś i pokrytym bruzdami urodę przywrócą odżywki z lycrą, keratyną i wapniem. Sprawdzonym, domowym sposobem na przesuszone i słabe płytki jest codzienne wcieranie w nie oliwy z oliwek lub olejku do paznokci, zawierającego keratynę i witaminy. Podczas zabiegu masuj każdy paznokieć przez co najmniej pół minuty, koncentrując się na jego nasadzie. Nadmiar oliwki zetrzyj chusteczką higieniczną.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ