Jak piłować paznokcie?

Jeśli wciąż skracasz paznokcie nożyczkami lub co gorsza cążkami, to natychmiast odrzuć je w kąt i przygotuj się na pilniczkową rewolucję. Prawidłowe piłowanie paznokci gwarantuje ich szczególną urodę, dlatego warto przyłożyć się do tego zabiegu i skorzystać z odpowiednich akcesoriów, żeby pozostały mocne i zdrowe.

Jak piłować paznokcie?

Dobierz dobry pilnik – paznokci nie należy piłować pilnikami metalowymi, ponieważ powodują rozdwajanie się płytki paznokciowej. Najlepsze są pilniki papierowe lub teflonowe o delikatnej ziarnistości (najlepiej o wskaźniku między 180 a 240). Paznokcie możesz również wygładzić za pomocą polerki.

Paznokcie opiłowuj w jednym kierunku – na przykład od lewej strony 
do prawej. Unikniesz w ten sposób mechanicznego rozwarstwiania się paznokci.

Nie zanurzaj dłoni w wodzie przed piłowaniem paznokci – mokre paznokcie stają się miękkie i są bardziej podatne 
na uszkodzenia.

Wykańczaj odżywką – po opiłowaniu paznokci nałóż na nie dobrą odżywkę, która je wzmocni i odżywi.

Czym piłować paznokcie?

Przede wszystkim pilniczkiem. Najpopularniejsze rodzaje pilniczków to:

Jak piłować paznokcie?Metalowe – Są to pierwsze pilniczki, które powstały przez nałożenie opiłków stali szlachetnej na blaszkę ze stali nierdzewnej. Są bardzo trwałe a ich cienki kształt pozwala na wygodne manewrowanie i dokładne piłowanie paznokci aż do pożądanego kształtu. Ich trwałość pozwala na korzystanie z nich nawet przez kilka lat a dezynfekować można bez problemu w wysokich temperaturach. Niestety, nie warto ich stosować na przy naturalnych paznokciach, ponieważ powodują ich rozdwajanie. Najlepiej sprawdzają się przy piłowaniu sztucznych paznokci.

Papierowe –są obecnie najczęściej i najchętniej wybierane, głównie ze względu na ich niską cenę. Posiadają zastosowanie zarówno do modelowania naturalnej płytki, jak i paznokci żelowych czy akrylowych. Różnicuje się je ze względu na gradację – czyli grubość ziaren znajdujących się na powierzchni pilniczka. Jako materiał ścierny stosuje się:

1. opiłki z drewna skandynawskiego,

2. nasyp tlenku glinu (aluminium),

3. węglik krzemu,

4. mylar,

5. cynkowy stearynian,

6. granit,

7. samoostrzący nasyp cyrkonowy.

Materiał ten jest następnie pokrywany mocnym klejem, a ostatecznie wraz z papierem przytwierdzany do rdzenia pilniczka. Rdzeń taki wykonuje się z drewna, teflonu, plastiku lub gąbki. Łączenie ze sobą różnych rdzeni będzie wpływało na twardość i elastyczność pilnika, a więc na jego konkretne przeznaczenie.

Najczęściej producenci stosują różną kolorystykę rdzeni pilników w celu rozróżnienia ich ze względu na grubość ziarna. Jeśli poszukujemy pilniczka do naturalnej płytki paznokcia, wystarczy, że upewnimy się, iż jego gradacja nie jest niższa niż 200, chyba że posiadamy grube paznokcie, wówczas niech będzie to wartość nie mniejsza niż 180.

Kamienne – Wytrawiony kwasem kamień to tak naprawdę pilnik, którego używamy do dbania o piękne dłonie. Pilniczki kamienne, są bardzo delikatne i można ich używać nawet do usuwania skórek z płytki paznokcia. Są też jedynymi pilnikami przy których piłowanie paznokci w obu kierunkach nie powoduje ich rozdwajania.

Szklane – Są to pilniki, które dobrze zadbane, mogą służyć latami. Nie stępiają się, nie tracą swoich właściwości a myć je można ciepłą wodą z mydłem. Należy jednak o nie dbać, bo są bardzo kruche i podatne na uszkodzenia a ich utrata może zaboleć, ponieważ ich cena jest wysoka. Są idealne do zachowania pięknych i zdrowych paznokci naturalnych. Powodują zamykanie się łusek paznokcia, przez co krawędzie stają się gładkie. Nie powodują rozdwajania się paznokci.

Piłowanie paznokci – technika piłowania

Jeśli dotąd w celu skrócenia paznokci używaliśmy nożyczek – zmieńmy ten nawyk. Powoduje on bowiem uszkodzenia wolnego brzegu, które w konsekwencji skutkują nadmierną łamliwością, kruchością i rozwarstwianiem się. W samej technice piłowania panują następujące zasady:

1. nie piłujemy paznokci wilgotnych. Dokonując zabiegu manicure trzymajmy się następującej kolejności – najpierw piłowanie, później namaczanie i oczyszczanie, a następnie opracowanie skórek oraz natłuszczanie. Po natłuszczaniu nie malujemy paznokci, najlepiej będzie zastosować sztyft regenerujący, a z lakierowaniem odczekać co najmniej kilka godzin;

2. nie wolno w żadnym wypadku opiłowywać płytki paznokciowej w obu kierunkach. Jest to niezwykle szkodliwe działanie. Piłujemy zawsze w jednym kierunku, w miarę długimi pociągnięciami pilnika;

3. piłujemy pod kątem 45 stopni – modelowanie paznokci prostopadle do wolnego brzegu może spowodować rozwarstwianie się go i łamliwość paznokci.

Pamiętajmy o tych zasadach zawsze, a zwłaszcza, kiedy mamy paznokcie słabe, łamliwe bądź cienkie.

Jak nadać kształt paznokciom?

Jeśli nie chcesz piłować paznokci dopasowując je do formy narzuconej przez opuszki palców, możesz spróbować nadać im dowolny kształt.

Zaokrąglony – czyli standardowy kształt, który uzyskujemy zazwyczaj dopasowując go do opuszków palców. Jest idealny dla kobiet, które na co dzień mają dużo pracy ręcznej. Zaokrąglone paznokcie sprawdzają się też przy kruchych i łamliwych paznokciach ponieważ nie są one narażone na zdarcia i uszkodzenia. Jeśli chcesz uzyskać taki kształt paznokcia, spiłuj go, dopasowując kształt i długość do opuszków palców, po kilku tygodniach paznokcie będą ładnie i przede wszystkim równo zaokrąglone. Opiłowując paznokcie „na oko” możesz narazić je na nieestetyczne nierówności. Zniechęcać może fakt, że na początku paznokcie będą krótkie, jednak potem będziesz cieszyć się pięknymi paznokciami o idealnie zaokrąglonym kształcie.

Kwadratowy – Kwadratowe paznokcie najlepiej wyglądają jak są średniej długości (albo jeszcze dłuższe). Najlepiej prezentują się u kobiet o długich palcach. Niestety, paznokieć jest narażony na różnego rodzaju zdarcia. Kwadratowe paznokcie pięknie wyglądają ozdobione klasycznym francuskim manicurem. Aby uzyskać perfekcyjnie kwadratowe paznokcie, nie piłuj ich w powietrzu, tylko oprzyj zarówno rękę jak i pilnik o blat i nie naciskaj zbyt mocno na środkową część paznokcia przy piłowaniu.

Szpic – Szpiczasty kształt to trzeci modny i popularny kształt paznokci, który wymaga dużo pracy i doświadczenia. Idealny wybór dla pań, które chcą, aby ich dłonie wyglądały szczuplej. Optycznie wydłuża też palce. Piłowanie paznokcia na szpiczasty kształt musi odbywać się powoli oraz z dużą precyzją. Musisz uważać, aby nie spiłować ich za bardzo, gdyż mogą się wtedy łamać i zakrzywiać. Pamiętaj też, że tan kształt posiada także swoje wady. Stanowczo nie jest to opcja dla pań, które często piszą na klawiaturze albo wykonują prace domowe. Może to być dobry wybór na przyjęcie czy na imprezę, ale na co dzień raczej odradzamy tę wersję.

Migdałek – Najlepiej jest stopniowo piłować boki krótkich paznokci, które w miarę jak będą rosły, staną się pięknymi migdałkami. Ciężko jest uzyskać ładne migdałki samemu w domu, dlatego proponujemy zacząć od krótkich paznokci i stopniowo je przekształcać. Ten kształt jest szczególnie polecany przy kwadratowej budowie rąk, ponieważ je wysmukla i nadaje eleganckiego wyglądu.

Owalny – Wyglądają prawie jak kwadratowe paznokcie, jednak ich końce i rogi są lekko zaokrąglone, a nie spiłowane na prosto. Powoduje to, że paznokcie są łatwiejsze w utrzymaniu i mniej skłonne do łamania się przy bokach. Pasują tak naprawdę wszystkim kobietom, niezależnie od długości palców i szerokości dłoni.

Umiejętne piłowanie z pewnością poprawi kondycję naszych paznokci. Niech stanie się to jednym z naszych zdrowych nawyków.

Decydując się na określony kształt paznokci musimy liczyć się z tym, że ważny jest nie tylko kształt, ale także sposób jego piłowania. Kluczową zasadą jest pozbycie się nożyczek i pilników powodujących rozdwajanie się paznokci. Pamiętaj jednak, że niezależnie od tego na jaką długość paznokci się zdecydujesz oraz jaki kształt wybierzesz, to najważniejsze są czyste i zadbane dłonie oraz ładne skórki. Jeśli nie zadbasz o wygląd dłoni, to żaden kształt paznokci nie będzie się dobrze prezentował.

[Głosów:5    Średnia:2.2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ