Owoce i warzywa to podstawa piramidy żywienia
fot. Pixabay.com

Piramida zdrowej żywności powinna być podstawą do planowania naszego jadłospisu i ustalania właściwej diety. A jej najnowsza wersja uwzględnia również rolę aktywności fizycznej w dbaniu o zdrowie. Czym więc właściwie jest piramida żywienia? Jak z niej prawidłowo korzystać? 

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/piramida-zywienia-czym-jest-i-jak-ja-rozumiec/

Czym właściwie jest piramida żywienia?

Piramida żywienia i aktywności fizycznej jest opracowywana przez Światową Organizację Zdrowia. Jej polską wersję przygotowuje Instytut Żywności i Żywienia. Jest ona aktualizowana wraz z rozwojem nauki i badań nad tym, jak utrzymywać swój organizm w zdrowiu i nie narażać go na choroby dietozależne. U podstaw piramidy znajdują się te produkty, których spożywać powinniśmy w jak największych ilościach. Natomiast wyższe partie piramidy zajmują te pokarmy, z którymi nie powinniśmy przesadzać.

Najnowsza wersja piramidy żywienia na pierwszym miejscu wymienia aktywność fizyczną jako podstawę zachowania dobrego zdrowia i właściwej kondycji organizmu. Dlatego już nawet niewielka forma ruchu, ale podejmowana codziennie, jest kluczem do sukcesu. Nikt nie wymaga od nas, abyśmy od razu przygotowywali się do biegów na długie dystanse. Tak naprawdę codzienny 20 minutowy spacer, nordic walking czy pływanie są dla naszego organizmu dobrą drogą do aktywnego życia.

Jakie produkty zaleca nam piramida zdrowego żywienia?

U podstaw piramidy znajdziemy przede wszystkim owoce i warzywa. Według ekspertów dietetyków to z nich powinniśmy czerpać 50 procent zapotrzebowania na energię w ciągu dnia. Ponadto to niezastąpione źródło witamin i minerałów. Tych, które znajdziemy w owocach i warzywach, nie dostaniemy w żadnych suplementach. Owoce mogą być doskonałym zamiennikiem słodyczy. Zwłaszcza, że tych ostatnich powinno się zdecydowanie w diecie unikać.

Na drugim miejscu w piramidzie znajdziemy produkty z pełnego ziarna. To one są źródłem błonnika, węglowodanów złożonych oraz wielu minerałów, takich jak kwas foliowy, magnez, cynk czy też żelazo, niezbędnych do codziennego funkcjonowania.

Trzeci stopień piramidy to nabiał. Dwie szklanki mleka, jogurtu naturalnego lub kefiru powinny znaleźć się w naszym codziennym jadłospisie. Tuż przed samym szczytem znajdziemy mięso i produkty przetworzone z niego pochodzące. Najnowsze wskazania WHO rekomendują unikanie mięsa, zastępowanie je rybami lub też szukanie białka w nasionach roślin strączkowych. Na szczycie piramidy znajdziemy tłuszcze nasycone, odzwierzęce. Powinniśmy je zastępować tłuszczami roślinnymi.

Zobacz też: http://sport-guru.pl/dlaczego-warto-cwiczyc-i-ruszac-sie-regularnie/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ