dieta ubogoresztkowa

Dieta ubogoresztkowa (inaczej dieta niskobłonnikowa lub dieta bezresztkowa) to przede wszystkim dieta lecznicza. Stosuje się ją bowiem nie po to, by schudnąć, lecz wspomóc leczenie niektórych chorób, np. schorzeń jelit. Jej głównym założeniem jest ograniczenie spożycia produktów bogatych w błonnik pokarmowy. Jakie są zasady diety ubogoresztkowej? Kto powinien ją stosować i jakie produkty mogą znaleźć się w jadłospisie?

Dieta ubogoresztkowazasady dieta niskoresztkowa ma na celu spożywanie produktów, które oszczędzają jelita, co oznacza, że w organizmie podczas trawienia rozkładane są przez enzymy trawienne w całości. Z tego względu dieta powinna być łatwostrawna i uboga w błonnik pokarmowy (do 10 g dziennie podczas, gdy polskie normy żywienia zalecają 25–40 g na dobę), co nie będzie wymagało obciążenia układu pokarmowego, w szczególności jelita cienkiego i grubego. Dieta niskobłonnikowa powinna ponadto wypełniać zapotrzebowanie energetyczne (wysokoenergetyczna) chorego oraz dostarczać niezbędnych składników odżywczych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. W celu wypełnienia powyższych zaleceń, zostały określone pewne zasady, których stosowanie ma przynieść oczekiwane rezultaty dla chorego, jakim jest poprawa jakości życia oraz profilaktyka chorób jelitowych (jelito drażliwe, stany zapalne jelit, wrzody jelita grubego) i szybszy powrót do diety podstawowej po zabiegach operacyjnych.

diety ubogoresztkowe - czyli jakie

  1. Stosowanie łagodnych technik kulinarnych do obróbki mięsa, warzyw i produktów zbożowych tj. gotowanie w wodzie, na parze, duszenie, pieczenie w folii. Nie zaleca się smażenia.
  2. Gotowanie kasz, płatków, makaronów, ryżu do miękkości – nie zaleca się gotować produktów do połowy twardości tzw. „aldente”.
  3. Ograniczenie produktów wysokobłonnikowych, tj. pieczywa z pełnego przemiału, graham, razowego, gruboziarnistych kasz i płatków, grubych makaronów, ciemnego ryżu, warzyw korzeniowych.
  4. Spożywanie produktów zbożowych rafinowanych, tj oczyszczonych z błonnika: białe pieczywo, jasne makarony, drobne kasze i płatki, biały ryż.
  5. Ograniczenie warzyw spożywanych na surowo, na rzecz lekko podgotowanych, sparzonych, zblanszowanych lub pieczonych. Obieranie owoców i warzyw ze skórki.
  6. Spożywanie chudych mięs zwierzęcych, wędlin, ryb i przetworów mlecznych.
  7. Stosowanie dobrej jakości tłuszczów pochodzenia zwierzęcego, olejów roślinnych i oliwy.
  8. Ograniczenie spożywania tłustego mleka i tłustych przetworów. Stosowanie łagodnych przypraw: koperek, cynamon, sok cytrynowy.
  9. Rezygnacja z soku śliwkowego.

10.Ograniczenie spożywania cukru, ciast, wyrobów cukierniczych i słodyczy.

Dieta ubogoresztkowa – dla kogo? Jakie są wskazania?

Dieta ubogoresztkowa jest dietą leczniczą, a więc powinny ją stosować tylko osoby, u których lekarz stwierdził konieczność przejścia na taką dietę jako formę wspomagania terapii określonego schorzenia. Kto powinien stosować dietę niskoresztkową?

  1. Dieta niskoresztkowa zalecana jest pacjentom cierpiącym na choroby horoby jelit, np. jelito drażliwe, wrzodziejące jelito, stany zapalne jelit, nowotwory jelit, ponieważ tego typu schorzenia wymagają eliminacji pokarmów obciążających pracę jelit, a produkty bogate w błonnik powodują nadmierne podrażnienie błony śluzowej jelit.
  2. Taki sposób żywienia wskazany jest również po zabiegach operacyjnych, z uwagi na konieczność powolnego włączania do diety produktów bogatych w błonnik pokarmowy i stopniowego przyzwyczajania organizmu do jak największych jego dawek, co pozwoli dość szybko wrócić do normalnego, podstawowego żywienia.
  3. Warto zastosować ją w biegunkach będących następstwem zatrucia pokarmowego, gdyż dieta niskobłonnikowa działa zapierająco i ogranicza częstość wypróżnień, a także wspomaga i przywraca właściwą pracę przewodu pokarmowego.
[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ